1. Polštářky tlapek mají silnou tukovou vrstvu, která izoluje vnitřní tkáň od extrémních teplot a vede velmi pomalu chlad (stejně jako tuk u velryb). Na základě těchto vlastností vědci usuzují, že se pes domácí vyvinul nejdříve v chladnějších oblastech, odkud se rozšířil i do teplejších krajin.

2. Psí tlapka se skládá z těchto částí:

Fotografie: Eric Isselee/Shutterstock

3. Většina váhy psa při chůzi je soustředěna do prstů, takže psi doslova “našlapují na prsty” (na rozdíl od lidí, jejichž váha je soustředěna do patních částí)

4. Víte, že ten náhodný drápek, který visí několik centimetrů nad zadní částí nohy pejska, se nazývá paspárek (anebo také vlčí dráp)? Je to zbytek pátého prstu, který zakrněl. A ne všichni psi ho mají.  V dnešní době může psům paspárek pomáhat držet hračky a kosti při kousání. A někteří psi stále aktivně používají jejich paspárky při navigaci v kostrbaté horské krajině.

5. Někteří psi vyšlechtění pro studené klima, jako například bernardýn anebo novofundlandský pes, mají široké tlapy s velkými plochami, které jim zajišťují lepší přilnavost na ledu a sněhu. Novofundlanďani mají také nejdelší prsty ze všech plemen. Za nimi následují labradoři.

 6. Další plemena, jako například Akita Inu, Dobrman anebo Chrt, mají tzv. “kočičí tlapy” – jejich třetí karpální kost je kratší, což způsobuje jakoby kočičí chůzi, při níž je potřeba méně energie ke zvednutí packy a také zvyšuje odolnost psa.

Fotografie: Stas Svechnikov pro unsplash.com

7. A jiné rasy mají “zaječí packy”, jejichž dva prostřední prsty jsou delší než ostatní. Otisky takových tlapek jsou útlé a podlouhlé. Kromě toy plemen je to například Samojed, Bedlington teriér, Skye teriér, Barzoj anebo Anglický chrt.

8. Připadá vám, že tlapky pejsků někdy voní po kukuřičném popkornu? Tento zápach pochází z kvasinek, anebo bakterie Proteus, která roste na psích tlapkách. Nebojte se, je to úplně neškodná bakterie, která se na tlapkách vyskytuje běžně. Pokud je však zápach intenzivní, případně tlapky zarudlé a pes si je nadměrně líže, vyhledejte veterináře.

[irp posts=”6885″ name=”Reflexní vodítka pro vaše (menší) čtyřnohé parťáky!”]

9. Plemeno Norský Lundehund se rodí s 6 prsty

10. Metakarpální a prstní polštářky fungují jako tlumiče nárazů a pomáhají při ochraně kostí a kloubů v noze . Karpální polštář funguje jako brzda, a pomáhá se psovi orientovat na kluzkém, anebo strmém povrchu.

11. Vnitřní vrstva kůže na tlapce má potní žlázy, které vedou pot do vnější vrstvy kůže, která ochlazuje zahřátého pejska a zabraňuje polštářkům, aby vysychaly. Ovšem tlapky mohou také vylučovat vlhkost, když je pes nervózní, anebo zažívá stres – psům se potí tlapy, stejně jako lidem ruce :) 

12. Když psi zahrabávají po tom, co vykonali potřebu (tzv. moon-walk s vykopáváním nohou), znamená to, že si dané místo tímto způsobem značí. Psi mají na tlapkách mezi prsty potní žlázy, jejichž výměšek se hrabáním uvolní a zanechá na zemi všem ostatním psům pachovou značku. K stejnému typu hrabání někdy dochází i při značkování.

13. Mnoha psům se líbí, když jim děláme masáže tlapek. Je to skvělý způsob, jak je zklidnit a uvolnit. Třením mezi polštářky a prsty navíc pomůžeme cirkulaci krve v noze. Jednoduše uchopte packu mezi prsty, a jemnými krouživými pohyby masírujte polštářky. Váš pes vás bude milovat!

14. Krystaly soli a chemické rozpouštědla sněhu mohou psům způsobit vředy, infekce a puchýře. Toxické chemikálie může pejsek také požít, když si líže tlapky po vystavení těmto chemikáliím. Proto buďte v zimě obezřetní, a tlapky pejska chraňte např. vazelínou, anebo speciálními mastmi na psí packy.

15. Psi odbourávají stres lízáním pacek. Pokud si váš pes líže tlapky příliš intenzivně, může to být znamením stresu anebo úzkosti. Nadměrné olizování a okusování může vést k infekcím, navštivte proto vašeho veterináře, aby pejska prohlédl.

Titulní fotografie: Paw od tranquil-acoustics