Někdy s podivem pozorujeme aktivity našeho hafana, a říkáme si, proč to ten pes dělá? Zde je několik zajímavostí s vysvětlením, co  jednotlivé činnosti znamenají…

Štěně po výkrmu z láhve následně ocucává náš prst, či případně jiný předmět.
Jedná se o neukojený rytmus automatizovaného sání. Dudlík lahve je příliš veliký, a štěně, které má spojený sací a lízavý automatismus, je již nasyceno, ale lízací pohyby ještě probíhají, nejsou tudíž nasyceny. Řešením je zmenšit otvor na dudlíku.

Pes se před ulehnutím do pelechu několikrát otáčí, a někdy si současně podhrabává místo pod sebou …
Otáčení na místě je způsobem, jak ohnout páteř do základní spací polohy “do klubíčka”. Pokud měl pes předtím zvýšenou namáhavou aktivitu, tak se počet otáček obvykle zvyšuje. Toto se děje také, když je páteř ztuhlá, například když se pes vzbudí po delším spánku a chce pokračovat ve spaní. Hrabání je jednoduše stlaní pelechu, aby měl pod sebou pohodlné místečko.

Proč nám pes líže obličej, popřípadě nás šťouchá čumákem u pusy?
Je to projev podřízenosti, uvolněné, pozitivní nálady a přízně. Uši psa jsou položeny směrem dozadu, pes je k nám jakoby přitulený. Takto si psi navzájem projevují přítulnost, zvláště pak starší a mladší jedinci a štěňata vůči matkám.

Proč nám pes podává packu / zvedá nohu, když jej hladíme, anebo pro něj máme  připravené pamlsky?
Toto chování je vyvinuto z tzv. mléčného kroku, kdy štěňata v cca 6./ 7. týdnu života  pijí mléko od stojicí feny. Přitom stojí na zadních a předními packami promačkávají cecíky, aby mléko lépe teklo do tlamičky. Také v situacích, kdy ve smečce matka přináší potravu mláďatům, ty podávají packu jako výraz prosby, aby jim potravu odevzdala. Je to gesto podřízenosti, konějšení.