Venčící a hlídací služby pro psy jsou trendem poslední doby. Čím dál tím více majitelů čtyřnohých mazlíků využívá takového servisu, ať už z nedostatku času, anebo změny kondice psa. Na co si dát pozor při výběru vhodného dogsittingu a co by měli zájemci o takovou práci vědět? Náš článek vám  dá nahlédnout pod pokličku tohoto rozvíjejícího se byznysu; je dílem člověka, který má zkušenosti s hlídáním ze všech tří stran – jako majitel pejska, pracovník v agentuře i jako hlídač/venčitel.

Nejenom ve velkých městech se zvyšuje poptávka po hlídání a venčení čtyřnohých parťáků. Pracovní vytíženost obyvatel má stoupající tendenci, a někdy nezbude jiná možnost, než se poohlédnout po placené službě, která nahrazuje pejskařské povinnosti. Zájem o tyto služby ovlivňuje i zlepšující se welfare starších anebo nemocných psů, kdy lidé neváhají zaplatit za zvýšený komfort chlupatého člena své rodiny. A tak není divu, že počet agentur či firem věnujících se dogsittingu roste jako houby po dešti. S tím souvisí i nutnost výběru ideální služby a na druhé straně osvěta uchazečů o brigády tohoto typu.

Vyznat se v široké nabídce takových služeb na trhu někdy není lehké i pro zkušeného kynologa, natožpak pro obyčejného pejskaře.  Nepsané pravidlo je, že lepší volbou je vybírat podle referencí od známých a řádně si provozovatele služeb prověřit, než se spoléhat na hodnocení či reference na oficiálních stránkách služeb. Ty totiž bývají dost často upravené tak, aby servis vykreslily v tom nejlepším světle – negativní ohlasy se mažou, pozitivní reakce jsou napsány lidmi propojenými se samotnou firmou/agenturou, atd. Pokud vás předchozí konstatování trochu vyděsilo, vězte, že se jedná o standardní praktiky nejenom v tomto oboru, ale i v ostatních, kde je velká konkurence…nic však není černobílé a tento článek vám pomůže se zorientovat při hledání vyhovující služby, anebo zájmu o přivýdělek v tomto odvětví.

Chci si nechat venčit/hlídat pejska – jak vybírat agenturu/venčitele? Co bych měl vědět předtím, než někomu zaplatím?

Pokud uvažujete o tom, že necháte své parťáky hlídat či venčit nějakou agenturou/dobrovolníkem, zde je pár bodů, které vám pomohou najít nejvhodnější službu:

1. Ujasněte si, jakou povahu a potřeby má váš mazlík
Nejdůležitější je pravdivě informovat o skutečném charakteru psa, neboť podle tohoto kritéria se hledá nejvhodnější dogsitter. Každý pes je jiný a má jiné nároky na zacházení (a od toho se taky určuje cena služby). Uvedením pravdivých detailů o svém hafanovi předejdete nedorozuměním a nesprávné volbě člověka, který bude o zvíře pečovat. V dnešní době agentury nabízí i kynologicky zdatné venčitele a hlídače, kteří si poradí i v nepříjemných situacích, které mohou nastat. Dále také například studenty veterinárních fakult, kteří tuto možnost berou jako přivýdělek ke studiu, a jsou ideální volbou pro starší anebo nemocné pejsky. Většinou znají základy první pomoci psům a dokáží aplikovat léky či injekce. Není však radno zaměňovat veterinární vzdělání s kynologickým, tyto obory mají sice blízko, ovšem v důsledku se zabývají jinými oblastmi. Všeobecně se u psů předpokládá základní poslušnost a některé firmy mají v podmínkách i příplatky za problémové jedince.

2. Prověřujte agentury a firmy
V dnešní internetové době již není problém proklepnout si určitou firmu či agenturu pomocí online vyhledávačů. Samotné společnosti na svých webových stránkách mnohdy představují týmy, které za službami stojí. Pokud jsou to lidé s kynologickým či veterinárním vzděláním, tím lépe pro majitele i psy. Máte právo vědět, zda agenturu vede člověk, který má zkušenosti s psím chováním anebo veterinární minimum a mělo by to být jedním z kritérií určující volbu – právě tito lidé totiž vybírají hlídače či venčitele a měli by odhadnout, kdo se k jakému psovi hodí. Náš tip: Dobré agentury a firmy pro pejska mohou i přijet, pokud nestíháte, a následně jej přivezou i zpět k Vám. Tím odpadá starost s transportem a případně nedostatkem času dopravit  hafana na místo určení.

[irp posts=”3840″ name=”11 neklamných znaků 100% pejskaře”]

3. Zajímejte se o výhody venčení firmou anebo samotného hlídače
Je to totiž dost podstatná skutečnost. Důvěryhodné firmy či agentury mají hlídače pojištěné a prověřené (nehrozí krádeže či škody v domácnosti po svěření klíčů k domu/bytu), jejich svěřenci pracují na základě legálních smluv a podkladů. Na rozdíl od individuálních hlídačů dokáže agentura v případě výpadku zajistit okamžitou náhradu a za své svěřence ručí.

4. Trvejte na setkání před začátkem samotné služby
Zážitek je lepší než tisíc slov. Dogsitter musí vidět, jak s parťákem pracujete, styl povelů, reakcí. Při předběžné návštěvě je také možnost probrat všechny detaily a zjistit, zda se Vám daný člověk zamlouvá. Neuspokojte se s tvrzením, že daný člověk má rád psy. Nebojte se klást otázky a ukázat i případné problematické stránky Vašeho pejska; to všechno pomůže k hladkému proběhnutí služby přesně podle Vašich představ.

5. Cena je až na posledním místě
U hlídání psů rozhodně neplatí, že nejlevnější je nejlepší. Je to služba jako každá jiná a za zkušenosti a schopnosti se požaduje adekvátní finanční odměna.

6. Při předání psa dejte k dispozici i jeho potřeby a doplňky
Zejména pokud pejska hlídá dogsitter u sebe doma. Hafanovi rozhodně pomůže, pokud bude u sebe mít své misky, hračky, vodítko a další věci, které běžně užívá (krmivo, léky, pomůcky, atd.). Lépe si na novou situaci a režim zvykne. Náš tip: někteří hlídači/venčitelé mají možnost miláčka i vykoupat a provést základní údržbu; dle domluvy pak přidejte do dočasného balíčku i kosmetiku a doplňky, které používáte. Hafan se Vám tak vrátí nejenom vyvenčení a spokojený, ale i ve vyfešákovaném stavu :)

Chci venčit pejsky u agentury – co by měl/a vědět a umět?  A vyplatí se to vůbec?

Ač by se takový job mohl na první pohled zdát jako ideální příležitost pro zájemce, kteří mají rádi pejsky, skutečnost je komplikovanější. Hlavním činitelem u takové práce je ZODPOVĚDNOST: jako venčitel/hlídač jste zodpovědní za zvíře, které je pro jeho vlastníka velmi cenné, ne-li přímo součást rodiny.  Majitelé často preferují jednoho hlídače/venčitele, na kterého si pejsek zvykne. S tím souvisí další věc: o prázdninách  o vánocích se poptávka značně zvyšuje. Je možné, že dogsitter, který již své služby provozuje, dostane nabídku v období dovolených a svátků. Venčení většinou probíhá v době, kdy jsou majitelé v práci, kolem 12:00 – 14:00, takže je s tím potřeba počítat ve svém rozvrhu. Proto také agentury hledají většinou studenty a maminky na mateřské, kteří tyto požadavky splňují. A na co by se měl případný zájemce o takovou práci připravit a co by měl vědět?

1. Uvědomte si své možnosti a schopnosti
Nestačí jít na pohovor s tím, že máte rádi psy. Takových zájemců jsou 2/3 a slušné agentury je nezaměstnají. Zvažte, co můžete nabídnout; máte zkušenosti s více plemeny psů, rozhodnost v kritických situacích a jste důslední a zodpovědní? Připočtěte k tomu znalost psí etologie a jste ideálním kandidátem. Nečekejte, že nabídky přijdou ihned, proces prověřování nového člověka firmě nějakou dobu trvá. Vy jste tím, který bude určovat, zda agentura bude mít spokojené zákazníky a dobré reference.

[irp posts=”725″ name=”Jak zvýšit bezpečnost psa za pár korun”]

2. Mějte reálná očekávání o svém výdělku
Řekněme si pravdu – na venčení psů ještě nikdo miliony nevydělal. Tyto služby jsou u nás teprve v rozběhu a je třeba osvěta majitelů čtyřnohých miláčků, kteří mají v mnoha případech větší nároky a na druhé straně nejsou ochotní požadovanou službu adekvátně ohodnotit. V některých případech se cena upravuje až při přímé poptávce v rámci komunikace majitel/agentura/hlídač. Kdo počítá s přivýdělkem na základě svých schopností, bude příjemně překvapen, na rozdíl od někoho, kdo očekává tisíce měsíčně za to, že vezme pejska párkrát za den proběhnout se do parku.

3. Trvejte na řádné smlouvě či právním podkladu spolupráce s agenturou
Stejně jako služba UBER, i firmy/agentury na venčení a hlídání psů jsou v hledáčku českých úřadů a inspekcí, neboť nejsou jasně definovány vztahy jednotlivých elementů tohoto byznysu. A úřednické kontroly se opravdu provádějí. Vždy je lepší mít vše smluvně podloženo (nejlépe na DPP či DPČ, neboť v případě spolupráce na ŽL je celá odpovědnost a papírování na venčiteli/hlídači).

4. Hlídání či venčení zabere čas a máte určité povinnosti
Je třeba počítat s dopravou, pokud je pejsek na vzdálenějším místě a taky s tím, že agentury po vás budou vyžadovat určitý důkaz, že jste se o jejich svěřence dobře postarali. Někdy jsou to fotografie pejsků, které se majitelům posílají, u některých propracovanějších služeb již funguje trackování pomocí GPS aplikací. Z toho vyplývají povinnosti vlastnit chytré telefony či jiné zařízení, které takové věci umožňují, nemluvě o datovém připojení, které je v dnešní době již nezbytností. Samozřejmostí je sbírání bobků po pejskovi a dodržování předpisů a místních vyhlášek, případná pokuta jde totiž na vrub venčiteli.

5. Venčení či hlídání je skvělou příležitostí k získání zkušeností s různými psy
A také s majiteli a ne vždy jsou to pozitivní zážitky. Nedělejte si iluze, že každý majitel je tak zodpovědný, jak vyžaduje po dogsitterovi. Můžete se setkat s naprostými laiky, kteří o psech nevědí téměř nic, a přesto je vlastní. Z toho někdy vyplývají různé behaviorální problémy, které budete muset řešit. A s poučováním či výtkami zde neuspějete. Je třeba brát věci takové, jaké jsou, můžete diplomaticky naznačit či nabídnout pomoc, ovšem nenaléhejte. S úsměvem a pozitivním přístupem jde vždy všechno lépe :)

Venčení a hlídání psů není vždy procházka růžovým sadem, zejména proto, že naši čtyřnozí miláčci jsou pro nás mnohdy vším; bojíme se je svěřit cizí osobě, nechat o samotě či venčit v neznámém prostředí. Přesto však tyto služby fungují a v dalších letech se budou rozvíjet, neboť doba je už taková, že tato poptávka stoupá. A to je dobře, protože to značí fakt, že nám na našich parťácích záleží čím dál více a staráme se o jejich komfort v různých fázích našeho a jejich života. Při správném postupu při výběru služby ze strany pejskaře a také zodpovědného přístupu dogsittera se může jednat o dlouhodobou spolupráci, ze které vyjdou vítězně všechny strany: majitel, hlídač i pes.

Tímto bych chtěla poděkovat agentuře Canis Cattus za vstřícnost a poskytnutí informací, ze kterých jsem čerpala při psaní tohoto článku.