Výletů se psy není nikdy dost, a my se tentokrát rozhodli pro dlouhodobě plánovaný výstup na Sněžku. Už jen proto, že naši psi milují sníh, a letošní zimu jej bylo poskrovnu, a také fakt, že tato lokace byla již dříve na našem seznamu přání. Domluvili jsme se na víkendový celodenní výlet a mohli jsme vyrazit i s našimi hafany – Bojkem a Mambou.

Trasu jsme si rozvrhli netradiční – rozhodli jsme se vynechat frekventovanou cestu z Pece pod Sněžkou, která je doslova obléhána turisty. Namísto toho jsme vybrali start v Horní Malé Úpě u sjezdovky, další etapu po cestě česko-polského přátelství po hřebenu Krkonoš přes chatu Jelenku, až po náš cíl. Na obrázku je tato linka vyznačena červeně.

Den před naším odjezdem nás nemile překvapila předpověď počasí – byl hlášen silný vítr. Dohodli jsme se, že v případě velkého nečasu zkusíme alespoň pochod k chatě Jelence, což je cesta dlouhá cca 3,7 km od startu.  Po příjezdu nám byla personálem místní lanovky sdělena další nepříjemná zpráva – cesty po hřebeni jsou namrzlé, a bude obtížné se dostat až na vrchol hory. Vzhledem k podmínkám bylo jasné, že se naše trasa zkrátí o polovinu. Alespoň však nemusíme vzdát celou túru.

Je třeba zdůraznit, že spousta lidí začíná svou cestu přechodem přes sjezdovku, k velké nelibosti lyžařů. Správně se musí celá sjezdovka i s lanovkou obejít, a následně navázat na červenou značku. Stezka vede naštěstí lesem, takže vichr nebyl až takový problém, ovšem namrzlé cesty jsme zvládali s obtížemi. K Jelence jsme se nakonec dostali, a rozhodli jsme se využít místního pohostinství. Vstup s pejsky je povolen, pouze je třeba mít je na vodítku. V této chatě lze se psy i přespat, pokud jste unaveni z náročného výletu. Ceny jsou přijatelné, v případě ubytování se platí pouze jednorázový poplatek za psa 100 CZK.

Po příjemném pobytu v Jelence následoval již lehčí sestup směrem dolů. Po celou dobu jsme potkali pouze pár turistů, možná i kvůli nepříznivému počasí. Psi se dostatečně vyblbli a vyběhali, k naší velké spokojenosti. Celkově jsme ušli zhruba 8 km. V létě si výlet opět zopakujeme, tentokrát i s kompletní trasou, která je dlouhá kolem 14 km tam i zpět. Což je celodenní skvělý výlet.

Na závěr je třeba zmínit, že na území Krkonošského národního parku je zakázáno volné pobíhání psů. V praxi to znamená, že nemusí být na vodítku, ale musí být v dosahu a pod povely svého pána. Je však doporučeno je mít přímo na vodítku. Nás nikdo nekontroloval, ovšem na polské straně hor je pes připnutý na vodítku, společně s nasazeným košíkem, striktně vyžadován. Tak na to myslete při vašem výletu :)