Zní to romanticky a tak sladce – představa roztomilého štěněte, které vyskočí ze zabaleného dárku pod stromečkem. Jenže na rozdíl od většiny ostatních dárků, zvířátka nemohou být jen tak vrácena, anebo vyměněna za jiné, když se ukáže, že to nebyl až tak dobrý nápad…

Není lepšího vánočního dárku, než chlupaté koťátko anebo mazlivý pejsek, že? Omyl. Panuje obecně špatný názor, že zvířátka jsou skvělým dárkem pod stromeček, zatímco opak je realitou. Vaše dítě může prosit o štěňátko k Vánocům, ale jste to vy, kdo si musí věci pořádně promyslet.

Důvody, proč dávat zvířata jako dárky, jsou špatné

Může se to zdát jako dobrý nápad, zvláště v případě, že víte, že obdarovaná osoba si chce určité zvířátko pořídit. Ovšem ještě předtím, než půjdete do chovatelské stanice, anebo útulku (nedej bože k množiteli), je třeba popřemýšlet i o tom, proč to NENÍ dobrý nápad. Zaprvé, Vánoce jsou hektické období pro jedince, i pro rodiny, chcete je udělat pro někoho ještě náročnější tím, že přidáte starost o zvíře? Také musíte zvážit, že pes anebo kočka jsou dlouholetý závazek. Mnoho psů žije 12 až 15 let, a u koček je 15 let většinou nejnižší možná hranice dožití. Pokud nevíte, zde je obdarovávaná osoba schopná takový závazek přijmout a dodržet, podívejte se po jiném dárku.

Bohužel, mnoho lidí vidí zvířata jako komoditu, věc – pěknou novou hračku, mazlící se plyšový uzlíček. Ve skutečnosti zvíře potřebuje pravidelnou péči, důslednost, trpělivost a určitý režim. To vše dokáže zabrat opravdu hodně času. Pokud nejste ochotní toto přijmout a řídit se tím, pokud nedokážete strávit fakt, že kotě si bude brousit drápky o váš nábytek, a že pejsek se ze začátku sem tam vyčurá na váš pěkný koberec, a chlupy budou téměř všude, vyberte si jiný dárek. Nesprávná péče, výchova a výcvik zvířat může vést k problémovému chování, které  v případě, že nebude korigováno, může vyústit v mnohem větší problémy. Nespočetně psů je ročně  odkládáno do útulků, či ponecháno svému osudu, pouze z důvodu “problémového chování”. Následuje neochota se postarat o pravidelný režim zvířete, placení nákladů na péči či nemoc a další důvody.  Těmto skutečnostem však bylo možné jednoduše předejít – pokud si člověk uvědomí, co ještě zvládne, a na co opravdu nemá schopnosti.

pets-as-christmas-gifts-second

Tipy jak věnovat zvíře jako dárek

Existuje mnoho příležitostí, kdy je dárek v podobě zvířátka opravdu špatným nápadem, ale v některých situacích to může být dobrá volba. Pokud přemýšlíte o tom, že svému blízkému pořídíte zvířátko, vezměte v úvahu následující body:

  1. Vždy se nejdříve zeptejte. Nikdy nedávejte živý dárek jako překvapení! I když víte, že dotyčná osoba po zvířátku touží, musíte si být jistí, jaký druh přesně chce, než se unáhlíte.  Je spousta příběhů o tom, jak například lidé s dobrým úmyslem darovali například štěňátko rodičům, aby jim dělalo společnost. Nakonec zjistili, že starší lidé se o zvíře nedokáží postarat, a nastalo shánění náhradní rodiny.
  2. Věnujte mazlíka pouze v nejbližším okruhu rodiny. To znamená tam, kde dokážete kontrolovat, zda je o zvířátko dostatečně postaráno, a prospívá. Je to nakonec i Vaše zodpovědnost, když jste se rozhodli určit jeho osud tím, kam jej přivedete. Jedna z nejčastějších chyb je darování pejsků a kočiček dětem známých a kamarádů, u nichž nemůžete mít jistotu, jak a kde zvíře nakonec skončí.
  3. Ujistěte se, že je obdarovaný/á schopný/á se o zvíře postarat.  Než někomu koupíte zvířátko, musíte si být jistí, že v novém místě bude spokojené. Pes či kočka se nevybírají podle vzhledu či chvilkové nálady. Správný výběr vypadá následovně: Co jsem schopný/á zvířeti nabídnout? Jaké aktivity s ním budu dělat? Jaké zázemí mu mohu poskytnout? Jak velké finanční prostředky mohu vyčlenit? Až budete mít zodpovězené tyto otázky, pak teprve můžete začít s hledáním informací o určitém zvířátku. Ty samé odpovědi hledejte u osoby, které zvíře pořizujete. Pokud Vaše postarší matka není schopná fyzicky pejska zvládnout, anebo Vaše žena či přítel nebude mít na štěně čas, není o čem přemýšlet – zvíře je v tomto případě naprosto nevhodný dar.
  4. Vyhněte se ukvapeným rozhodnutím. Pořízení zvířete není záležitost pár dnů či měsíce, natožpak určitého momentu. Rozhodnutí musí být v případě rodiny či partnerů společné, v případě jedince prodiskutované a vždy promyšlené.
  5. Počkejte na konec svátků. Jakmile povánoční horečka v lednu a únoru utichne, sedněte si s rodinou/partnerem/kamarádem ke stolu, a proberte společně celou situaci ohledně pořízení zvířátka. Poté začněte s průzkumem možností, nákupem příslušenství, studiem charakteristiky a potřeb zvířete, kontaktováním prověřených chovatelů či útulku. Nakonec, po pečlivé práci na pořízení zvířete, budete mít pocit, že Vaše snaha nepřišla vniveč.

Ještě než se rozhodnete pro koupi toho chlupatého štěňátka anebo roztomilé kočičky, zamyslete se ještě jednou, zda by nebyl lepší jiný dárek. Pro představu, jak to vypadá s nevhodnými dárky po prvotním nadšení, doporučuji shlédnout například FB stránku nadačního fondu Pes v nouzi. Bohužel v České republice je v útulcích nespočítaně pejsků a kočiček, kteří byli vybráni jako dárek, který se následně ukázal jako nechtěný.  Zamyslete se, zda je Vaše rozhodnutí, na kterém závisí život zvířete, opravdu vhodné a promyšlené. Přemýšlejte s rozvahou a se zdravým úsudkem, v případě psa rozhodujete o existenci tvora se srdcem a pocity, který má rád lidi víc než sebe.

Článek je částečně převzat z magazínu petguide.com.