Veletrh chovatelských potřeb FOR PETS, který se každoročně koná na pražském výstavišti v Letňanech, je stálicí mezi akcemi pro milovníky zvířat. Událost tohoto významu ukazuje nadcházející trendy na trhu potřeb pro naše nejmilejší chlupáče a je příležitostí udělat si obrázek, jak se český spotřebitel chová v tomto segmentu služeb. V tomto se věnujeme veletrhu z trochu jiného pohledu – z psí perspektivy.  Jaké novinky jsme objevili a co nás nejvíce zaujalo? Máme pro vás také tipy, jak si se svým čtyřnohým parťákem takové akce co nejlépe užít!

Letošní ročník pro nás byl trochu jiný – rozhodla jsem se, že v rámci poznávání svého psa natočíme celý veletrh z jeho pohledu. Aby pro něj tento zážitek nebyl příliš náročný, měla jsme již dopředu vytipováno několik stánků, které jsem si nechtěla nechat ujít. Pro tuto akci jsem záměrně zvolila první den konání, aby pejsek nebyl zbytečně stresován velkým davem lidí a oba jsme měli dostatek času a pohodlí pro prohlídku všech zajímavostí. A jaké jsou naše dojmy?

BIO A EKO PRODUKTY

V první řadě bylo velmi uspokojující vidět obecný trend stoupající poptávky po přírodních pamlscích a bezobilných krmivech – důkazem toho je i cena Grand Prix pro pamlsky Raw Raw z čerstvého masa sušeného mrazem. Situace u nás kopíruje celosvětový vývoj, kdy informovanost ohledně stravování našich miláčků vzrůstá a čím dál tím více majitelům záleží na kvalitě zvířecího krmiva. Díky tomuto zodpovědnému přístupu pejskařů  tak mohou prosperovat specializované projekty jako jsou Sušienkovo anebo Dogtown, které na veletrhu právem přitahovaly pozornost návštěvníků.

Mohlo by vás zajímat:  Report: Prague Expo Dog 2016

Sušienkovo

Sušienkovo_1-2Pestrý výběr, ochotný personál a spousta srandy – Sušienkovo nastavilo laťku opravdu vysoko!

Právě expozice Sušienkovo, výrobce bio a eko produktů pro mlsné psí jazýčky, byla možná nejlépe marketingově zvládnutým místem celé akce – svěží a propracovaný design, možnost platit kartou spolu s emailovou fakturou (šetříme životní prostředí!) patřily k nejpříjemnějším překvapením. Jako bonus byla pro pejsky návštěvníků přichystána “stěna slávy” – místo pro focení s vtipnými slogany v komixových bublinách. Bojkův jednoznačně nejoblíbenější stánek, ke kterému zamířil ihned po vstupu :)

REFLEXNÍ A STYLOVÉ DOPLŇKY NA MÍRU

Design a personifikace začínají být pro zákazníky velmi důležité. V záplavě generických produktů na trhu chovatelských potřeb zaujmou zejména neotřelé produkty se sofistikovaným designem. A nejlépe na míru konkrétnímu zákazníkovi, kterému jsou vyrobeny doslova na tělo.

Viditelnost a bezpečí – V tomto segmentu na veletrhu vynikla značka Demeven s opravdu povedenými novinkami.

Demeven

Demeven_for_pets_2017_1

Demeven jsou čeští výrobci stylových doplňků a potřeb pro pejsky a jejich majitele. Pro svou nejnovější kolekci zvolili oblíbené puntíkované a origami vzory ve veselých barvách, které upoutají pozornost již na první pohled. Zejména nové praktické tašky, do kterých se díky jejich velikosti vejde vše, co potřebujete na výlet či procházku se psem: frisbee, vodu, míčky, osobní potřeby a samozřejmě sáčky, které lze postupně vytahovat díky kulatému otvoru umístěném na intuitivní pozici.

Dalším nově představeným výrobkem jsou svítící postroje z kolekce Safety, disponující patentovanou svítící technologií smart STRAP, reflexními prvky a ušité v oblíbeném pohodlném norském stylu. Tyto postroje navíc šije firma na míru, takže krásně padnou každému hafanovi. Pro noční venčení a procházky za šera jako dělané!

 

FUNKČNÍ VÝROBKY

Doslova magické slovní spojení, které se stává velmi populární i na našem trhu. Kombinace kvalitních materiálů a vychytávek, které jsou výsledkem odborného výzkumu potřeb psů i jejich majitelů, to vše ve vynikajícím provedení, uspokující náročné potřeby nejen aktivních majitelů psů. Takové produkty bylo možné najít ve stánku Non-stop dogwear.

Non-stop dogwear

Non-stop_dogwear_for_pets_2017_2

Výrobce funkčních potřeb pro aktivní páníčky, kteří se psem rádi sportují, zastupoval na veletrhu velmi příjemný a profesionální personál. Jako jediní si všimli, že postroj pro kameru, který měl Bojko na sobě (a který jsme nedávno recenzovali), není správně konstruován a pro potřeby sportu je tedy nevhodný :)

Premiérově zde bylo představeno granulované holistické krmivo Kaniko, které neobsahuje gluten (kukuřičný lepek), zdroj častých trávicích potíží. Je vhodné pro aktivní pejsky, se kterými jejich majitelé sportují. Vzhledem k obsahu hrubých olejů a tuku 18% (pro dospělého psa je ideální 9 – 15%) je budeme používat jako pamlsky při trénování. Mňam!

Kromě sportovního vybavení pro hafany mne zaujaly zejména stylové batůžky Běhej se psem s motivy chlupáčů, které jsou stylové a přitom cenově dostupné.

TECHNOLOGIE PRO PEJSKAŘE

High-tech produkty pro majitele chlupatých mazlíků jsou na našem trhu spíše okrajovým sortimentem, na rozdíl od západních zemí. Částečně je to nízkou kupní silou spotřebitelů, neboť tyto technologické hračičky se pohybují v řádech tisíců. Výraznějším faktorem pro malou rozšířenost těchto produktů je spíše konzervativní přístup českého zákazníka k takovým novinkám a fakt, že tyto výrobky nemohou suplovat budování vztahu majitel-pes a v některých případech jsou dokonce kontraproduktivní. Negativní dojem ve mně například zanechalo prezentování elektronických obojků jako výcvikové pomůcky či řešení pro problémové chování psů. tyto výrobky totiž neodbourávají příčinu takového chování, pouze potlačují projevy a v důsledku takové nesprávné použití pouze ničí psychiku psů.

Technické vymoženosti mohou usnadnit život se psem, ale vždy je potřeba počítat s tím, že platí pořekadlo “dobrý sluha, ale zlý pán” a pečlivý výběr spolu s odbornou konzultací od kvalitního trenéra je zásadním faktorem pro užitečnost takového produktu. Práce a vnímání psa bude mít v důsledku mnohem větší efektivitu než nejlepší technologie na světě :)

For_pets_2017_technologie

TIPY A TRIKY

A právě práce s mým hafanem předcházela návštěvě FOR PETS, na který jsem jej s předstihem připravovala. Akci jsme si tak mohli užít bez problémů s ostatními psy a k vzájemné spokojenosti. Pokud plánujete účast na podobném veletrhu, máme pro vás tipy, jak to co nejlépe zvládnout:

  1. Zvládnutá chůze na vodítku – chůze na prověšeném vodítku je základ pro bezproblémovou interakci s ostatními hafany, kteří se na podobných akcích vyskytují ve zvýšeném množství. Někteří totiž nebudou nadšení ze setkání psa škrtícího se na obojku anebo táhnoucího na kšírech a může vzniknout nemilá situace. A předcházet podobným excesům je nejlepší, co můžete pro sebe i svého chlupáče udělat :)
  2. Zvládnuté odložení – mít hafana, který zvládá odložení (povel zůstaň, čekej, a pod.)  je ideální v případě, že vás zaujme sortiment na některém z výstavních stánků a chcete si jej blíže prohlédnout či konzultovat s personálem expozice. Pokud váš pes toto umí, můžete se plně soustředit na zajímavosti, které na takových akcích najdete.
  3. Dostaňte svého psa do pohodové nálady – pejsek by neměl mít přebytek energie, aby neprováděl zbytečné lumpárny. Před návštěvou je tedy žádoucí jej pořádně vyvenčit, nejlépe s mentální stimulací.  Zaměstnat hlavu mu můžete lehkým tréninkem, noseworkem anebo psími hlavolamy.
  4. Očkovací průkaz a náhubek s sebou – mít u sebe doklad o zdravotním stavu pejska by měl být samozřejmostí při všech událostech, na kterých se nachází větší množství psů. Taktéž náhubek, který nemusí mít pejsek nasazen, ovšem slouží jako pojistka při nenadálých situacích. I pro jinak bezproblémové psy jsou tyto akce náročné na psychiku a jistota, že máte k dispozici všechny potřebné pomůcky, je k nezaplacení.

Pro mne osobně byl letošní FOR PETS skvělým zážitkem díky prohloubení mého vztahu s Bojkem a možnosti vidět takovou akci z jeho pohledu. Nestihli jsme zdaleka tolik exponátů, které bych si přála vidět a vyzkoušet, ale v důsledku to byl pro nás oba ohromný úspěch. Takže za nás velká spokojenost :)

Jak jste si užili FOR PETS vy? Objevili jste nějakou zajímavost či novinku, o které jste dříve nevěděli a zaujala vás? Podělte se o své zážitky a fotky i s ostatními pejskaři!