Stahovací vodítko mi bylo doporučeno pro lepší práci s Bojkem, a při situacích, kdy jej potřebuji mít více pod kontrolou. Vybírala jsem pečlivě, spolu s psím poradcem, nakonec jsme se po vyzkoušení rozhodli pro typ Soft od značky Collar. Jaké má výhody a případně nevýhody? Vyplatí se investice cca 700 do takové pomůcky?

Pokud potřebujete pejska zvládat při obtížnějších situacích (cesta MHD, výstavy psů, rušné prostředí), anebo psa pouze trénujete, stahovací vodítko je základní pomůckou, která je při správném použití velmi přínosná. Na výběr je z různých materiálů, velikostí i barev, já jsem se rozhodla pro pohodlnou klasiku – kousek černé barvy z jehněčí kůže, která je měkká a poddajná a velmi dobře se s ním manipuluje v ruce. Správnou šířku a délku jsme vyzkoušeli spolu s psím poradcem na Bojkovi u příležitosti návštěvy Prague Expo Dog, kde jsme jej zakoupili u stánky Crazy Paws.

Samotný popis produktu zní lákavě:

Ručně vyráběné kulaté vodítko z přírodní jehněcí kůže, používané jako stahovací anebo výstavní pomůcka. Toto černé vodítko je vyrobené z měkké, avšak odolné kůže. Je velmi příjemné na dotek, velmi hladké a bude vyhovovat psům s citlivou pokožkou. Vodítko má nastavitelnou zarážku pro volbu velikosti obvodu smyčky. Kulaté vodítka jsou vhodné zejména pro psy s dlouhou srstí, protože jejich tvar pomáhá předcházet zamotání a zničení chlupů okolo krku vašeho miláčka. Samozřejmě vypadají dobře i na krátkosrstých psech :) Jsou výborné na cvičení anebo použití při cestách. Nabízené velikosti jsou od nejmenších pro štěňata až po velké pro obří plemena.

A jaké je v praxi? Ze začátku to chce trochu cviku, což jsem zkoušela pod dohledem odborníka, abych nesprávnou manipulací nepoškodila vztah s hafanem. Prvně je nutné pejska s vodítkem seznámit, zvyknout jej na správné upevnění, a následně s ním pracovat. Vzhledem k jemnému materiálu to Bojkovi nedělalo žádný problém. Díky poloze vodítka, které je umístěno na citlivé horní části krku psa, jej můžete ovládat doslova “jedním prstem” – všechny jemné pohyby rukou váš parťák cítí, stejně jako vy jeho nejmenší reakce. [irp posts=”6067″ name=”Psí deka pro opravdové fajnšmekry”]

Švy vodítka nikde netlačí, zarážka funguje tak, jak má a v našem případě se neposunula přes kroužek smyčky. Při testování práce s hůře ovladatelných problémovým větším psem se však jednou stalo, že smyčka se posunula na krku níže, pes vší silou vystartoval po podnětu a i přes okamžitou korekci zarážka proklouzla přes očko. Jedná se však minoritní úkaz, který se objevil pouze 1x při měsíčním namáhavém používání. Častěji se stávalo, že smyčka sklouzla níže směrem k hrudi psa, takže bylo nutné umístění poopravit.

Zbrusu nový kousek ve 100% kondici, na začátku testování

I po náročném používání se nestalo, že by se zarážka uvolnila, případně rozpojila. Vodítko bylo vystaveno slunci, dešti i silnému tahu. Vše přežilo bez větších problémů – jediné známky používání byly vidět na mírně odřené smyčce kolem krku (od pohybů kroužku) a sešitém spoji rukojeti, kde se uvolnily zauzlované konce, ovšem kožený spoj nepovolil. Oprava otázkou pár sekund – stačilo opět zavázat. Spoj na smyčce zůstal beze změn. Povrch vodítka se trochu zvrásnil, což je nepodstatná kosmetická vada, která nemá na funkci vliv.

Správné použití vodítka: prověšené, psa nikde neškrtí, ukázková chůze u nohy

Po cca půl roce používání u pohodového psa, z toho měsíc v “převýchovném zátěžovém režimu” (kdy s vodítkem pracovalo celkem 5 osob) můžete vidět opotřebení ve fotogalerii níže:

Jedinou výtku mám sama k sobě – kratší délka 135 cm nedovolí přílišné vzdálení psa od majitele a měla jsem vybrat raději delší variantu 183 cm, která se ukázala vhodnější i na běžné venčení. Výhodou je jednoduchost – nemusíte používat zároveň obojek a vodítko, tato pomůcka je vlastně 2 v 1. Při správném užívání se mnohem zlepší komunikace se psem o ovladatelnost, a tudíž i vzájemný vztah. A na výstavách budete za hvězdy :) [irp posts=”5835″ name=”Recenze: Tamer vodítka”]

Při výběru a práci s tímto produktem je nutné dodržovat několik zásad:

  1. Vybírejte pečlivě, nejlépe s poradcem, vyzkoušejte vodítko na vašem hafanovi. Optimální velikost je velmi důležitá
  2. Požádejte trenéra/kynologa/poradce, aby vám ukázal, jak se s vodítkem na psovi pracuje. Nezkoušejte jej stylem pokus/omyl. Špatným užitím naděláte zbytečnou škodu a zhoršíte vztah se svým čtyřnohým parťákem
  3. Pejska nejdříve z touto pomůckou seznamte (stejně jako při prvním použití obojku, náhubku, postroje atd.)
  4. Vodítko není určeno ke škrcení psa, vyvěšování a dalším nepřípustným praktikám! Hlavním účelem je jemná práce vedoucí k lepší ovladatelnosti. Rozhodně nevyřeší výchovu, tahání psa (na jehož odbourání se řádně nepracuje) a další problémy

Pokud akceptujete tyto 4 důležité body, stane se Collar Soft oblíbenou součástí vaší “psí výbavy”. Cena kolem 700 CZK odpovídá zpracování, kvalitě a hlavně příjemnému používání. Koupit jej můžete buď na stránkách Crazy Paws (kde mají největší výběr různých variant a zasílají do ČR) anebo v luxusnější verzi Glamour na Rebel Dog a For Dogs.