V nedávné době se konečně objevila aplikace s katalogem psích plemen i pro telefony s operačním systémem Android. Samozřejmě mi zvědavost nedala ji opomenout, takže jsem po dlouhé době zapojila do akce svůj telefon pro testování. Vyplatí se investovat do plynulý chod bez reklam? Jsou informace o psích plemenech opravdu přínosné? Funguje i bez přístupu k internetu? To vše a mnohem víc se dozvíte v tomto článku :)

Ráda poznávám nové rasy psů a dychtím po informacích o plemenech, které neznám – jaký mají původ? Jaké charakterové vlastnosti jsou pro ně typické? Je údržba snadná? Na některé tyto otázky mi pomáhá zodpovědět aplikace Psí katalog, která je však pouze pro zařízení s iOS systémem. Informací v ní obsažené však nejsou zdaleka tak obsáhlé, jak bych chtěla. A tak, když jsem objevila Psí plemena, rozhodně jsem musela zjistit, zda se jedná o alespoň dostatečnou konkurenci.

Autorem je vývojář, který má v obchodě Google Play relativně mnoho produktů, které jsou slušně hodnoceny. Aplikace je v češtině a defaultně zdarma (velikost 21MB), se zobrazováním reklam ve spodní části obrazovky. Ty lze vypnout zakoupením plnohodnotné verze za necelých 45 CZK, což jsem téměř okamžitě udělala, abych mohla plně využít možností programu.

První věcí, které jsem si všimla, je strohý formát – titulní stránka chybí, text není nijak ohraničen či zarovnán do bloku. Obrázky plemen v úvodním seznamu nejsou v unifikované velikosti. U nkětých zástupců dokonce chybí. Autor si zjevně s designem a uspořádáním moc práce nedal. Horní lišta obsahuje na levé straně tlačítko pro ukončení, vpravo jsou ikony pro zařazení plemena do seznamu oblíbených, dále pak seřazení seznamu od A do Z a naopak a Nastavení. V tom mi citelně chybí jakékoliv informace o aplikaci, alespoň strukturovaný návod a verze, která je právě instalována. Jediné, co uvidíte, je Zpětná vazba – možnost zaslat autorovi email s názorem či připomínkou k tomuto programu. Předpokládám, že komunikace je nutná v angličtině, vzhledem k jeho původu. Proto jsem mu napsala mail s žádostí o informaci, kolik plemen celkově se v aplikaci nachází (neboť v samotném programu či popisu na Google Play toto chybí). Jakmile obdržím odpověď (vývojář si s ní dává načas…), aktualizuji recenzi.

Další položkou je již zmíněné zakázání reklam za poplatek a volba zaslání daru vývojáři aplikace (cca 22 CZK). K tomu jsem se rozhodla přistoupit až po celkovém otestování.

Grafika tedy nic moc, ale hlavním aspektem spokojenosti je pro mne obsah. A ten se velmi povedl! Na jednotlivých kartách plemen najdete informace o původu, standardu, péči, charakteristice povahy, a u některých hafanů mnohem více (zajímavosti, podmínky uchovnění v ČR atd.). Líbí se mi, že autor cituje i literaturu a další zdroje, ze kterých vycházel.

Karta plemene:

Například u foxteriéra jsou tyto informace naprosto vyčerpávající a prokládané tématickými obrázky.U málopočetného plemene Porcelain jsem našla dokonce informaci, pod jakým klubem se nacházejí chovatelské stanice v ČR. Bohužel obsah informací v jednotlivých kartách se dost liší, a tak se nezřídka stává, že zatímco u jedné rasy se dočtete i o těch nejzajímavějších věcech, v jiné kartě jsou “pouze” popisy standardu, původu a výchovy. I tak se jedná o slušnou zásobu informací, které jsou pro základní přehled o plemenu dostačující.

Jednou z dalších vychytávek je možnost upravit velikost textu v jednotlivých kartách tahem dvou prstů, takže mohu aplikaci doporučit i lidem se slabším zrakem.

V otevřené kartě se nachází horní lišta s menu. První vpravo je ikona pro zařazení plemena do blíbených, další je možnost sdílení obsahu karty v sociálních sítích, emailem, anebo přes sms. Skvělé je, že program automaticky detekuje nainstalované aplikace v telefonu a zahrne je do nabídky (viz například NYX ve screenu níže). Poslední volbou je menu karty, kde lze zvolit výběr části obsahu, takže nemusíte pro jednotlivé informace scrolovat nahoru a dolů.

Obsah je tedy velmi vydatný. Co mne ovšem hodně zamrzelo, je nutnost mít povolené datové přenosy pro plnou funkci aplikace. Bez připojení k internetu se nenačítají obrázky v kartách (v seznamu ano, úprava velikosti textu také funguje offline). Osobně bych více uvítala větší velikost programu s tím, že by pracoval offline.

Nepříjemným faktem je absence abecedního seznamu po straně displeje pro lepší vyhledávání mezi plemeny. Takto je nutné (kromě vyhledávání) procházet celým přehledem plemen až na konec, pokud se chci dostat například k rase začínající na T. Kromě toho abecední řazení moc nefunguje, plemena jsou jakoby na přeskáčku a nelze to změnit ani kliknutím na ikonu řazení A – Z, Z – A.

Dále mne párkrát překvapilo informační okno s textem, kterému jsem zcela neporozumněla, a dle mého na zakoupené verzi aplikace nemá co dělat! V případě volby NE zmízí, a program pracuje dál tam, kde byl přerušen. Pokud však zvolíte ANO, načte se další okno “Aplikační dávka”, a po jeho odsouhlasení jste přesměrováni na stránku aplikace v obchodě Google Play. Dle mne naprostá zbytečnost, která je navíc otravná.

Mimo vyjmenované nedostatky je aplikace dobře ovladatelná, a to i na starším zařízení s neaktuální verzí platformy Android.

Podtrženo a shrnuto, investice do nákupu (bez reklam, dar) se v této verzi programu nevyplatí, prostředí a grafika vypadají jako nedodělaná demoverze. Kdo ovšem preferuje obsah nad formou, toho Psí plemena potěší, a budou mu k užitku.

Testováno na zařízeních:

Elephone P10, Android verze 4.4.2

Závěr:

OBSAH: 

OVLADATELNOST:  

GRAFIKA:

CENA: