Je jasné, že motýlky pro psy jsou “in”: na hafanech je můžete vidět téměř v každém městském parku v různých barevných a velikostních kombinacích. Kromě standardních kousků, které se na běžné obojky připevňují zvlášť, mne zaujala nabídka verze s obojkem. Dokáže taková věc vůbec nahradit běžný obojek a vydrží běžnou manipulaci při venčení? Rozhodla jsem se pro vás vyzkoušet jeden kousek, a to konkrétně výrobek od little CORD.

První dojmy:

Motýlek s obojkem při prvním prozkoumání působí dojmem krásného doplňku na nenáročné procházky, spíše jako ozdoba. Člověku je až líto je dát psovi na krk, zejména když své raubíře dobře zná :)  Námi testované verze byly vybaveny polokovovými sponami (plastu  po dřívějších testování různých potřeb už nevěřím). Svrchní látka se vzory je vyrobena z bavlněného plátna, které je podšito nylonem pro lepší odolnost. Samotný motýlek (pouze z bavlny) je na obojek připevněn elastickou gumou, která by měla být natolik pevná, aby držel na určeném místě. Pro uchycení vodítka je k obojku přišito bytelné kovové očko a další kovová spona na nastavení velikosti. Jedná z věcí, která mne většinou zajímá, je kvalita prošití výrobku. V tomto případě jsou všechny důležité spoje prošity nejméně dvakrát, což by mělo zaručit jistou odolnost.  Na první pohled to tedy vypadá, že česká ruční výroba nezklame…

Galerie:

Testování v terénu:

Prvním subjektem na vyzkoušení byl Bojko, kterému motýlek s obojkem očividně vůbec nevadil a neměl žádný problém se s ním během chvilky vyválet v trávě. Na základě toho jsem usoudila, že takový pašík asi není nejlepším psem pro testování látkových doplňků, vzhledem k tomu, že se mu úspěšně daří svým válením škodit i běžným obojkům. Motýlek sice přežil bez úhony, ale bylo nutné jej vyčistit, což je pochopitelné vzhledem k použitému materiálu. Kromě této nepříjemnosti musím výrobek pochválit za vlastnosti při běžném venčení – i při práci s vodítkem se nastavení neuvolňuje a přezka drží jak má :)

IMG_4619Bojkovi se motýlek zamlouval. Aby ne, je to velký rozdíl od kožených obojků

Druhým testerem byla zvolena Kira, která je sice expert na zátěžové zkoušky, ovšem s ohledem na vlastnosti produktu jsme se drželi pokud možno běžného režimu bez výrazných excesů – tzn. venčení, chůze na vodítku, chvilka aportování a pokud možno se vyhýbat keřům, vodě, roští a různým zákeřným porostům. Ačkoliv se nám nakonec nepodařilo houštinám vyhnout (Kira je prostě terminátor), motýlek i s obojkem vydržely naše procházky bez viditelného poškození – městské parky by tak měly bez problémů přežít. Nakonec jsem to přece jenom zkusila a nechala Kiru tahat pro zkoušku odolnosti materiálu. A obojek? Jeho spona se ani nehnula. Jediným výsledkem našeho řádění byla skutečnost, že se motýlek i s obojkem přetáčely různě po obvodu, podle toho, jak fenka právě pobíhala/skákala/tahala. Toto je potřeba brát v potaz – u akčních psů tato ozdoba prostě cestuje na krku a nelze se tomu vyhnout.

IMG_4649S motýlkem je každá psí slečna fešanda – Kiru nevyjímaje

Dalším testerem – tedy spíše jenom objektem pro vyzkoušení líbivosti této ozdoby – byla fenka shiba-inu  Aiko. Na shibinách prostě vypadá všechno roztomile a motýlky nejsou výjimkou. S těmito doplňky byste je prostě snědli láskou! Aiko zkoušela menší verzi velikosti S při běžném venčení na vodítku v městské zástavbě a malém parku. Vzhledem k tomu, že tato slečinka je princeznička a také se podle toho chová, obojek i s motýlkem vypadaly po procházce jako nové. Mohu tedy konstatovat, že tento výrobek je ideální pro menší hafany, kteří moc nevyvádí a při procházkách v parcích se chovají jako dámy/gentlemani.

IMG_4730Shiba a motýlek – ideální kombinace pro roztomilé fotky a obdiv kolemjdoucích

A jak se líbil motýlek naší testerce Žofce a její majitelce Ivě?

Po pár měsících komentářů typu: „Jéé, to je pěknej pejsek, jak se jmenuješ, rošťáku?“ jsme se rozhodli, že Žofce pořídíme pár růžových doplňků, aby bylo jasno, že tenhle rošťák je princezna. Protože se i v sebelepších kšírkách otřepává a to občas i na velmi rušných místech, kde riskujeme zašlápnutí, rozhodli jsme se otestovat obojek. A protože pracovní jméno Žofky je opice, byl obojek se vzorem opiček jasná volba. Už při objednávce jsme měli možnost zaslat speciální míry v případě, že nevyhovují standardní rozměry. To hodnotím jako velké plus, ne každému pejskovi sednou předdefinované velikosti.

Když jsem obojek poprvé držela v ruce, ihned mě zaujal. Je měkoučký, nikde neškrábe, látka je jako peřinka. Jemná látka je však podšita bytelnější vrstvou, takže obojek drží tvar a nevytahá se. Kovová upevňovací spona vypadá velice bytelně a i když jsem za vodítko vzala větší silou, nehrozí, že by se během používání rozcvakla. Na druhou stranu se velmi jednoduše dá otevřít, není třeba hrubá síla. Obojek je možno co do délky přizpůsobit pomocí všitého očka, které nepůsobí rušivě. Motýlek je pak na obojku připevněn gumičkami, takže se dá posouvat. Pejsek tak motýlka může mít jak na hrudní části krku, tak zboku na krku – dle libosti. Tahle flexibilita se mi moc líbí.

Motylky_pro_psy_littlecord_1
Nicméně – obojek jsme pořizovali proto, abychom zabránili otřepávání a docílili plynulé chůze bez zastávek. Ptáte se, jak to dopadlo? Na jedničku! Žofka, které vadí kšíry, svatební motýlky a cokoliv dalšího na těle se při nošení obojku tváří, jako by se nechumelilo! Jako jediné negativum zde vidím právě použitou látku, která mě už zpočátku zaujala. Látka není povrchově nijak upravená, takže i při běžném nošení se velmi rychle ušpiní a užmoulá. Po 3 procházkách jsme museli obojek přeprat, protože vykazoval značné známky ušmudlání, což obzvlášť na bílém podkladu je viditelné i pouhým okem.

Údržba produktu:

Vzhledem k tomu, že někteří naši testeři si nemohli pomoci a klasickým psím způsobem testovaný doplněk “zaprasili”, zajímala mne zejména údržba takového výrobku. Dle vyjádření zástupce little CORD se obojek se běžně ošetřuje, dá a prát do 40°C v pračce. Také mi bylo doporučeno prát motýlek v ruce, což jsem již od začátku dělala. Materiál obojku je nezávadný a není nijak chemicky ošetřen. A protože většina hafanů na obezřetnost kvůli ozdobě moc nehledí, zajímalo nás, zda je možné motýlky vyrábět i s nějakou přijatelnou úpravou, například povoskováním či jiným netoxickým způsobem, který zvýší odolnost proti ušpinění. K naší radosti nám bylo sděleno, že s touto možností se již počítá, a takové látky budou zařazeny do nabídky. 

Závěr:

Motýlek s obojkem little CORD splnil své určení – jako velmi hezký doplněk pro běžné procházky v parku je ideální. Vaši čtyřnozí parťáci s nimi budou k umazlení a stejně jako u nášich psů se jistě setkáte s obdivnými pohledy kolemjdoucích, kteří se hafany budou snažit umazlit. Dalším skvělou možností je použít tuto ozdobu pro společné focení, na kterém vám to bude ohromně slušet. Případně na procházku na místním plácku, na kterém se potkáváte s kamarády a vždy si máte co říci. Prostě všude tam, kde může váš pes zazářit :)