Sportem ku zdraví a se psem dvojnásob! Kdo má čtyřnohého parťáka a žije aktivně, ten již určitě tuto činnost vyzkoušel. Základem je kvalitní výbava, která zpříjemní společné chvíle a umožní prožít zážitek naplno bez jakýchkoliv omezení. Rozhodli jsme se proto vyzkoušet vybavení značky Non-stop Dogwear, konkrétně sedák, postroj a vodítko pro tyto účely. A to dokonce s netradičním chlupatým testerem – mopsíkem! Vyplatí se investice v řádu tisíců? Mohou tyto potřeby fungovat i pro netradiční plemena hafanů? Pojďte se s námi podívat Non-stop na zoubek :)

Canicross – běh psovoda s jedním, anebo dvěma psy, při kterém je hafan s běžcem propojen vodítkem s amortizérem (zařízení tlumící nárazy). Pes je ve speciálním postroji a páníček má na sobě speciální sedák, ke kterému se připíná vodítko. Ve výsledku běží pes před psovodem a táhne jej na vodítku. Aktivita je určena pro všechny typy psů – malé, střední velké – stačí si upravit režim náročnosti.

Canicross-co-to-je

Vybavení tohoto druhu nepatří k nejlevnějšímu zboží, a tak nás zajímalo, co za pořizovací cenu majitel hafana dostane. Základní kombinací je postroj pro pejska, vodítko s amortizérem a sedák pro psovoda. Tyto potřeby jsem se rozhodla vyzkoušet na pejskovi mé kamarádky, mopsince Žofce, která je v naší zemi unikát – jedná se o prvního mopsíka věnujícího se s majitelkou tomuto sportu.

Zofka_non-stop_dogwear

Představení Non-stop Dogwear výbavy pro canicross:

Když se mi dostaly tyto potřeby do rukou poprvé, ihned jsem si všimla preciznosti výroby u všech tří produktů – vybraný materiál, zpracování i design vypadají skvěle. Ani na jednom nejsou zbytečné či vyčnívající kousky látky, prošití je velmi kvalitní a polstrování měkkoučké, přitom však snadno udržovatelné (dle volby materiálu stačí vyprat vlažnou vodou, či jednoduše omýt). Samozřejmostí jsou reflexní prvky z důvodu bezpečnosti a v případě sedáku také kapsičky na nezbytné potřeby. Pouze v případě spon a přezek bych volila spíše nějaké z kovových slitin, tyto části se dost opotřebovávají, takže u často používaných kusů bude možná potřebná výměna po určitém čase. Zkouška funkčnosti upevňovacích prvků dopadla na jedničku, nikde nic nedrhlo ani se nezasekávalo, tudíž ani k tomuto nemám výhrady.

Vzhledově není celé výbavě co vytknout, jednoduchost je evidentně hlavní prioritou výrobce a volba černé barvy tak byla nasnadě. Osobně by se mi líbilo mít na výběr z více barev, třeba reflexní žlutá, oranžová či zelená by byly optimální. Já vím, jsem prostě na ty svítivé barvy vysazená :) Při běhu v horších světelných podmínkách se však každý bezpečnostní prvek počítá, a tak bych tuto nabídku uvítala. Testerce Ivě však černá varianta plně vyhovovala, takže je to opravdu jen úhel pohledu. Po prvním ohledání a vyzkoušení jsme tak mohly přejít k testování v praxi.

[irp posts=”6856″ name=”Recenze: Postroj GoPro Fetch™”]

Testování:

1. Postroj

Non-stop_Dogwear_postroj_hafster1Postroj pro psa Non-stop Dogwear – pohled na svrchní stranu

Non-stop_Dogwear_postroj_hafster2Postroj pro psa Non-stop Dogwear – pohled na spodní stranu

Postroj pro Žofku má velikost 4. Doporučuji dát si s výběrem správné velikosti na čas, tato součást celé běhací výbavy je pro pejska nejstěžejnější a při špatném výběru velikosti riskujete jeho přetížení či zranění. Postroj je vyroben z kvalitního pevného materiálu – podařilo se mi napočítat minimálně 3 velmi důkladně prošité vrstvy. Na vnitřní straně je podšit měkkým šusťákem, takže se velmi dobře udržuje a pejska zároveň nikde neškrábe. Střední vrstvu pak tvoří měkká polstrovací hmota, která ani při tahu nezpůsobuje psovi otlačeniny a umožní mu plně se soustředit na práci. Vrchní vrstva je ušita z pevného nylonu, který postroj zpevňuje a zvláště v oblasti krku poskytuje tolik potřebnou oporu. Součástí této vrchní vrstvy jsou i reflexní proužky, které ve tmě opravdu fungují. Jak již bylo zmíněno, šicí stroj se zde vyřádil, nedokážu si představit, že by se postroj mohl  při jakémkoliv scénáři roztrhnout nebo poškodit.

Co se týče tvaru postroje, je úžasně ergonomický a věřím, že padne každému pejskovi. Velikost je možno upravit kolem boků pomocí 2 plastových přezek, které je doporučeno utáhnout natolik, aby bylo možno volně protáhnout 2-3 prsty. Co mi v této části možná trochu chybí, to je způsob, jakým uchytit přečnívající pásek, který tak odstává. Vyřeším to však DYI gumičkou, kterou pásky přichytím. Ve vrchní části postroje je kvalitní a bytelné očko, do kterého patří zacvaknout vodítko. Záhadou pro mě zůstává totožné a napůl látkou zašité  očko na spodní straně postroje. Celkově hodnotím postroj jako opravdu do detailů propracovaný, zároveň však lehký.

Hodnocení: 5/5

2. Vodítko s amortizérem 

Non-stop_Dogwear_voditko_hafster

Vodítko je tvořeno jediným kusem materiálu, který je prošitý pouze na koncích – u spony pro připnutí k postroji a u části sloužící k provlečení do sedáku, případně držení v ruce při venčení. Nehrozí tedy párání se a nitě.  Vodítko má přímo v sobě zapracovaný amortizér – pro psa to znamená, že je tah rovnoměrně rozložen a nedochází tak k nadměrnému přetěžování psa ani při velkých výkyvech v rychlosti. Měly jsme možnost otestovat i starší typ vodítka, které je pružnější a mnohem více se mi líbí to současné. Popruh se pozvolna natahuje ve chvíli, kdy pejsek táhne a zároveň se stejně plynuje smršťuje, když zpomaluje. Nehrozí tak, že by vodítko pejska či páníčka v jakémkoliv okamžiku švihlo nebo jinak zranilo.

Hodnocení: 5/5

[irp posts=”3213″ name=”Recenze: Přetahovací hračky Tamer”]

3. Běžecký opasek se sedákem

Non-stop_Dogwear_sedak_hafster

Když jsem poprvé držela sedák v ruce, vůbec jsem netušila, jak všechny ty pásky a přezky zvládnu zapnout tam, kde mají být. I přesto, jak komplikovaně vypadá je však velmi jednoduchý na manipulaci a obléknutí. Základní „kostru“ tvoří nylonové pásky, které jsou s (taktéž nylonovým) pásem spojené flexibilními gumami a umožňují tak přizpůsobení se pohybu bez hrbení se a odstávání – výšku pasu lze upravit plastovými přezkami. Další přezky umožňují přizpůsobení šířce stehna a poslední pak umožňují upravit šířku pasu. Opasek tak lze upravit na míru téměř každému. V zadní části opasku se nachází příjemným fleecem podšitá kapsička na drobnosti a například klíče, opatřená zipem – vejde se do ní i menší spíše ne-smartphonový mobil. Poslední část sedáku pak tvoří v přední části separátně nastavitelný pásek ukončený kovovými sponkami, po kterém se volně pohybuje očko s vodítkem, které se plynule přizpůsobuje změně směru běhu. Obrovskou výhodu tohoto postroje spatřuji v tom a 10 body hodnotím fakt, že se tento pásek nachází pod těžištěm těla, nedochází tedy k přetěžování zad a běh je přirozený!

Co je pro mě velmi důležité – opasek je neuvěřitelně lehký a na těle drží jako přibitý. Vlastně vůbec nevím o tom, že ho mám na sobě.

Celkový dojem z pohledu psovoda:

Pokud bych měla zhodnotit všechny 3 výrobky jako celek – samy o sobě jsou tyto věci kvalitní, je vidět, že se někdo opravdu zamyslel nad tím, jak by měly fungovat. Jejich přednosti se však znásobí teprve ve chvíli, kdy je vyzkoušíte pohromadě. Doporučuje 8 mopsíků z 5! :-D