Zajímá vás, jak vypadá svět z psího pohledu? Jste sportovní nadšenci a bez psa na výlet prostě nejedete? Anebo máte prostě rádi technické hračičky a psí domácí video vás velmi láká? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, jistě znáte pojem “GoPro” Výrobce outdoorových kamer myslí i na naše čtyřnohé miláčky a navrhl pro ně speciální postroj GoPro Fetch na kamery Hero. A my si samozřejmě testování nemohli nechat ujít :)

GoPro je známé slovo nejenom pro nadšence do technologií (za kterého se osobně také považuji). Výrobky této značky je možné doplnit velkým množstvím příslušenství a tak bylo jenom otázkou času, kdy se objeví něco i pro naše čtyřnohé parťáky. Psí postroj pro uchycení těchto kamer byl tedy jasným krokem k rozšíření sortimentu vůči pejskařům, kteří milují výlety a sport. Takže pro nás ideální věc na cestování a různé skopičiny :)

1. Specifikace

Postroj je určen pro psy od 7 do 54 kg (majitelé mini a obřích plemen si tedy natáčení videí bohužel neužijí),  sestává se z předního dílu, který se nasazuje na hruď  a z vrchní části patřící na záda. Pro upevnění slouží nastavitelné elastické pásy s plastovými háčky, které se připevní k vrchnímu dílu. Přední díl je možné vyjmout, aby byl postroj použitelný i pro menší plemena.

Díly pro upevnění kamery jsou vespod vypolstrované, aby hafani měli při nošení komfort. Samotný postroj je konstruován také pro používání ve vodě, samozřejmostí je materiál, kterému nevadí ani pořádná špína. Designově se jedná o povedený produkt, uvítala bych ovšem i použití reflexních prvků.

Mohlo by vás zajímat:  Recenze: Puller výcvikové kruhy

2. Testování

Postroj jsme testovali v průběhu dvou měsíců na několika hafanech v našem okolí. Možnost vyzkoušet si jej měla naše modelka z titulní fotky Kira,  fenka maďarského ohaře Mia, aktivní fešanda Mamba a samozřejmě i Bojko. Počasí nám nemohlo vyjít lépe – proměnlivé slunečné i deštivé dny, chlad i příjemné jarní teploty byly ideálními podmínkami pro zátěž testovaného produktu. Bojko navíc využil svou oblibu ve válení se na zemi, bez ohledu na připevněnou kameru :)

Nasazení postroje na hafana je vcelku jednoduchá záležitost, během necelé minuty jej dokáže pejskovi obléct i nezkušený začátečník, který předtím takovou věc nikdy nepoužil. Horší je to však se stabilitou – jak jsem zjistila ( a další testeři mi to potvrdili), elastické pruhy mají tendenci se uvolňovat při pohybu psa, takže kamera se po nějaké době lehce nakloní na pravou anebo levou stranu. U postroje, který je určen na outdoorové aktivity, je to vcelku významná vada a nemělo by se to stávat. Příčinou je nepříliš dobře vyřešené upevnění pásů, jejichž konce lze zachytit pouze pod elastický pásek bez jakékoliv fixace. Řešení je přitom snadné – místo pružného materiálu použít nastavitelné popruhy jako má například postroj Hurtta Lifeguard. Bojko_GoPro_Fetch

Vzhledem k nepředpokládaným vlastnostem postroje, tzn. uvolňování fixačních pásů,  musím dodat, že maloobchodní cena neodpovídá kvalitě produktu. Ačkoliv ostatní díly – přední a vrchní upevňovací plochy – prošly testováním na jedničku bez vážnější újmy (běžné opotřebení se nepočítá), neschopnost pevného uchycení kamery při pohybu v outdoorových podmínkách je významnou vadou ovlivňující funkčnost. Nakonec tak zřejmě opráším své šicí vybavení a postroj svépomocí upravím Bojkovi na míru. A přitom se poohlédnu po jiné variantě pro záznamy společných aktivit.

Mamba_GoPro_FetchMamba pózuje s GoPro Fetch a Hero4 (názorná ukázka povoleného postroje, kdy je kamera vychýlená na stranu)

V této recenzi záměrně nezmiňuji vlastnosti používané kamery, neboť k tomu již bylo zveřejněno mnoho zajímavých informací od fundovanějších autorů. A co všechno naši hafani s postrojem zažili? To zjistíte z videa, které pro vás naši hafani (a taky má maličkost) natočili :)

Na závěr přidávám pár momentek z testování, které nás i přes nepříznivé vlastnosti postroje ohromně bavilo a pejsani si jej pořádně užili. Aby taky ne, když jsme s nimi v rámci co největší zátěže produktu prováděli různé skopičiny :)