Nabídka reflexních a svítících doplňků a věcí pro psy je jedním ze segmentů trhu chovatelských potřeb, kde je stále co objevovat a vymýšlet, neboť bezpečí našich čtyřnohých přátel je nám nadevše. Z toho důvodu je každý praktický produkt v pejskařské komunitě vítán s nadšením. Svítící postroje byly doposud doménou spíše západních zemí a popřípadě také záležitostí nabídky na čínských internetových tržištích. To se ale mění, nedávno byl představen první reflexní svítící postroj vyráběný na míru v ČR: Demeven Safety. Dokáže obstát ve srovnání s kvalitními výrobky z vyspělých zemí a zejména s levnou čínskou konkurencí?

Když jsem před pár měsíci objevila poprvé tento postroj, říkala jsem si, že aktuální trendy konečně dorazily i do naší země – reflexní/svítící potřeby pro naše chlupaté parťáky jsou žhavým artiklem poslední doby. Je nutné, zvláště ve městech, myslet na bezpečí psa i ostatních přítomných vzhledem k předimenzovanému provozu nejenom na pozemních komunikacích, ale i v zeleni a dalších místech. Z toho důvodu používám nejen já reflexní vodítka, postroje či pláštěnky, které viditelnost hafanů značně zlepšují. Svítící doplňky jsou vhodné zejména v nočních hodinách. Postroj takového typu jsme doposud neměli možnost vyzkoušet, takže nabídka testování byla vřele přijata. A jaký vlastně tento produkt je?

1. Seznámení s postrojem a jeho vlastnostmi:

První dojem ze zvoleného postroje je velmi dobrý – použité materiály se jeví jako kvalitní, bytelné je i prošití na všech částech. Kromě základní látky je pro dobrou viditelnost použit reflexní pruh po déměř celé délce produktu, obšití optického vlákna je vyvedeno paspulkou v jasně žluté barvě, která umocňuje svítivost. Zapínání je řešeno přezkou z kovové slitiny (která je mnohem lepší volbou než původně zamýšlená plastová spona). Na postroji se také nachází pouzdro na napájecí adaptér, které je uzpůsobeno pro odolnost vodě. Napájecí adaptér vypadá jako váleček z plastu, vevnitř kterého je jádro s usb výstupem pro nabíjení. Na vrchní části postroje je umístěno poutko s kroužkem pro připevnění vodítka. Při bližším prozkoumání úchytu mne napadlo, zda by neměl být vypolstrován, aby nedocházelo ke kontaktu kroužku se srstí pejska, a nakonec se ukázalo, že to byl správný dojem…

Samotný typ postroje je zvolen velmi dobře – jednak norský střih je velmi jednoduchý na navléknutí na hafana a také odpadá zátěž na krční části, které nejsou používáním namáhány takovou intenzitou, jako u jiných druhů. Váha našeho postroje se pohybuje v rozumné výši: 188  gramů, takže cca 20kg hafana jeho nošení určitě nijak zvlášť nezatíží.   Díky tomu, že Demeven šije Safety na míru, se postroj vůbec nepřetáčí, krásně drží své umístění a nestane se, že by velikost nevyhovovala potřebám psa. Ovšem má to i jeden háček – je třeba jej pořídit pro již dospelého psa s ukončeným vývinem, jinak hrozí, že z něj vyroste.

Parametry uváděné výrobcem:

Celá přední a horní část postroje je pošitá odrazkou. Ve stejných částech je pak všité svítící optické vlákno, které zajistí velmi dobrou viditelnost psa i v absolutní tmě a bez potřeby nasvícení reflektorem, jak je tomu u odrazek. Postroj rozsvítíte pomocí adaptéru, který je dobíjecí přes USB port. Zvolit si pak můžete ze dvou režimů svícení. (konstatní svícení a blikání)

Postroj využívá patentované svítící technologie smart STRAP.

Galerie produktu:

2. Testování v terénu

Prvním testerem byl zvolen Bojko, který představuje menší až střední zátěž při použití – netahá, neničí a dává zabrat pouze při aportování. Postroj jeho užívání přežil naprosto bez problémů a to i přes jednu “nehodu” – vběhl s ním nečekaně  i do jezírka a to přes instrukce, že tento produkt není určen na vodní hrátky. Trochu s obavami jsme následně čekali na vysušení a další funkčnost, ačkoliv při následné kontrole se zdálo, že látka pouzdra nepustila vodu k adaptéru.  Postroj však mile překvapil – i přesto fungoval bez problémů dál. Musím tedy uznat, že občasné excesy by měl přežít bez problémů, ovšem záměrně to nezkoušejte, jinak přijdete o záruku a dost možná i o funkčnost výrobku. V rámci testování postroj držel bez problémů a posouvání na pejskově trupu, díky jemnému polstrování nikde netlačil a ani nepřekážel. Pro běžné fungování tedy můžeme konstatovat, že produkt vyhověl.

Demeven_postroj_hafster6Noční pohled na Bojkovi – svítivost postroje je už na první pohled skvělá

Druhá fáze testování byla zajímavější – pro tuto příležitost jsem si vypůjčila naši modelku Kiru, která je doslova neřízená střela – kromě neustálého pobíhání je velmi aktivní při aportování různých předmětů, přičemž nehledí nalevo ani napravo, a už vůbec ne do čeho vletí (křoví, porost, prostě cokoliv). Je to tedy ideální subjekt pro zjištění odolnosti postroje v namáhavém režimu.

A v tuto chvíli se objevila první překážka – původně designovaná plastová přezka nevydržela nápor a postroj se při dopadu/doběhu fenky několikrát po sobě rozepnul. Po demonstraci disfunkce přímo v akci nám ovšem Demeven vyšli maximálně vstříc a domluvili jsme se na výměně spony za kovovou, která již bude používána u dalších výrobků. Po potřebné úpravě nám byl postroj zaslán zpět a mohli jsme opět testovat.

Demeven_postroj_hafster1I ve dne postroj využijete – třeba na běžné procházky v parku

A nutno řící, že inovovaná verze postroje se nám velmi zamlouvala! Malá změna udělala dost a nově se postroj nerozepnul ani při sebevětším Kiřiném bláznění. Při testování v tahu také nezklamal a v rámci běhání, skákání, dopadů i smyků dopadlo jeho testování na jedničku. Zkontrolovala jsem posléze ještě švy, zda se někde něco nepáře a k mé spokojenosti všechny nitě držely na místě bez poškození. Výsledek zátěžové zkoušky tedy mohl být prohlášen za vyhovující.

Demeven_postroj_hafster2Design je velmi slušivý díky kontrastním barvám

Co se týče praktičnosti produktu, vrátím se ještě ke zmíněnému poutku na vrchní straně postroje. Jak jsem si myslela, v praxi se ukázalo, že by bylo dobré tuto část vyztužit, aby nedocházelo k poklesu kroužku na srst psa a případnému škubání chlupů v této oblasti. Pokud je totiž připojené vodítko v prověšeném stavu (což je za mne ideální situace, pes totiž netahá a jde spořádaně spolu s majitelem), hrozí interakce psí srsti nejen s kroužkem, ale i s karabinou. Případně mohou nepřetržitě “‘ťukat” na psí záda, což je dle mého názoru nepříliš příjemné i samotnému hafanovi. Na tomto je tedy třeba zapracovat, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchou úpravu, předpokládám, že na tom holky z Demeven již pracují :)

Demeven_postroj_hafster3Postroj je vhodný na každodenní procházky i delší tůry díky kvalitnímu zpracování

Další věcí, která mne zajímala, je garantovaná výdrž svítivosti na jedno nabití adaptéru. Podle sdělení výrobce by to mělo být cca 10 hodin, můj střízlivý odhad ovšem je takový, že postroj viditelně svítí cca 8 hodin. Poté je již světelnost o dost hůře viditelná. Nepředpokládám však, že by to byl velký problém, neznám totiž nikoho, kdo by v noci venčil psa tak dlouhou dobu- pokud tedy nepočítám podmínky polární noci :) Nabíjení adaptéru do plné kapacity trvá pár desítek minut, což je přijatelná doba. Ovládání je také jednoduché – stačí mírně otočit adaptérem nalevo anebo napravo podle volby režimu svícení – přerušovaného anebo stálého světla.  Samotný adaptér je velmi lehký (16 gramů)  a nehrozí, že by se pes jeho nošením jakkoliv unavil.

Drobným problémem se v průběhu testování ukázalo upevnění světelného vlákna v adaptéru – konec tyčinky není nijak ohraničen, aby se nevyvlekl ze vstupu do válečku. Při jedné zátěžové zkoušce se nám stalo, že se vlákno z adaptéru vyvléklo a postroj přestal svítit. Spravila jsem to jednoduše – do pouzdra jsem jako výplň použila molitan a tak nyní adaptér přiléhá k vláknu nadoraz; od té doby už je vše v pořádku. TatMomentálně je to řešeno delším přesahem vodiče a Byla jsem informována, že tým Demeven o možné komplikaci ví a momentálně ji řeší delším přesahem vodiče do pouzdra. Přesto však pracují na ideálním řešení, nejlépe kulatým zakončením vlákna, které by do zdířky adaptéru zacvaklo.

Demeven_postroj_hafster4Viditelnost v noci? Perfektní!

Jak lze vidět na nočních fotografiích, svítivost je skvělá – ať už v lampami osvětleném městě anebo hlubokém lese, postroj bude vždy viditelný. Díky reflexním prvkům má tedy ochrana pejska dvojitý efekt – to se hodí zejména v rušnějších ulicích, kde je i automobilový provoz. Při osvícení světly aut totiž postroj září hned dvojnásobně – optickým vláknem i odrážením světla. Při testování v ulicích se nám několikrát stalo, že někteří kolemjdoucí komentovali s uznáním, že díky tomuto praktickému produktu je bezpečnost psa i všech okolo mnohem větší než kdyby hafan pobíhal v běžném vybavení.

Demeven_postroj_hafster5Světelné vlákno vyzařuje příjemnou záři

Poslední věcí, která mne zajímala, byla údržba postroje. I při běžném používání je nutné psí potřeby průběžně čistit. Podle očekávání je to velmi jednoduché, postroj stačí očistit mokrým hadříkem, anebo ručně umýt ve vlažné vodě (není problém použít gelový prací prostředek či mýdlo). Určitě se však následně ujistěte, že pouzdro na adaptér je vevnitř zcela suché, mokré prostředí by jej mohlo poškodit. Kromě tohoto postupu není potřeba žádného speciálního udržování.

Demeven_postroj_hafster7Pohled při intenzivnějším nočním osvětlení – viditelnost je stále skvělá

3. Závěr:

Po cca dvouměsíčním testováním postroj nejenom vydržel zátěžovou zkoušku, ale navíc i prokázal, že zvládne menší nehodu a s ohledem na praktičnost je dobrou volbou pro majitele psů, kterým na bezpečnosti a pohodlí jejich parťáků opravdu záleží. Jde vidět, že Demeven si dali práci s tím, aby jejich výrobek vyhovoval i náročným hafanům, spolu s důrazem na sofistikované provedení, design a použitelnost. Navíc neustále pracují na jeho vylepšení, což je jasný signál toho, že mají zájem, aby produkty této značky byly synonymem pro kvalitu vyrobenou v České republice. A to je moc pěkný přístup, kterého si já osobně velmi cením.

Postroje Demeven Safety je možné koupit na oficiálních stránkách výrobce v tomto odkazu.