Pejskaři z Prahy se mne často ptají, kam jezdím na výlety do okolí města, nejenom do vzdálenějších lokací. Pokud plánujete například pouze půldenní výlet anebo odpolední vydatnou procházku, mám pro vás jeden tip: Klánovický les, který se nachází v Úvalech u Prahy, na východ od naší metropole.

Na výlet jsem vyrazila s Bojkem, kamarádkou a jejími pěti hafany. Cesta z centra Prahy trvá cca 30 minut (25 km vzdušnou čarou), les protíná hranice mezi územím hlavního města a Středočeským krajem – viz mapa. Naše trasa začala v ulici Všeňská cestičkou dále do lesa. Terén je velmi mírný, nečeká vás žádné prudké stoupání ani klesání. Celá oblast má rozlohu 1030 ha, takže se můžete se psy opravdu vyřádit. Je na vás, zda zvolíte procházku po zdejších pěšinkách, anebo upravených lesních stezkách či cestách. V lese je dostatek odpočívadel a laviček, kde se můžete na svém putování zastavit a třeba posvačit. Nosit s sebou vodu pro pejsky je zbytečné, na tůňky, potůčky a říčky zde narazíte na každém kroku, dokonce i v parném létě. My jsme cestou narazili i na rampy a boule pro bikery, na kterých se naši psi s radostí vyblbli. Při naší cestě jsme se podívali i ke stanovišti městské policie uprostřed lesa (slouží jako útulek pro policejní psy).

Je třeba brát na vědomí, že pokud venčíte vašeho pejska v Klánovickém lese, můžete se dostat k železniční trati, která toto místo protíná. Provoz na tomto úseku je velmi častý, a tak mějte svého pejska u trati na vodítku a procházejte pod kolejemi pouze vybudovanými přechody anebo podchody. Vyhnete se tak nebezpečí srážky, která by mohla mít nepěkné následky.

 

Naučná stezka “Klánovickým lesem”

Pokud máte rádi procházky s objevováním zajímavostí, doporučuji se vydat místní naučnou stezkou, která začíná a končí u zastávky ČD Praha Klánovice. Její trasa vede po turistických značkách – nejdříve po červené podél trati, přes  hájovnu Štemberk, až k zaniklé vesnici Žák.  V tomto místě můžete vidět středověkou studnu, poslu se základy zdí a stavení. Dále půjdete červenou značkou až k její křižovatce se zelenou, na kterou se vydáte u místa Na dubině. Budete procházet Cyrilovem a kolem klánovického koupaliště k zastávce č. 7. Po malé odbočce k dětskému hřišti se dostanete opět na zelenou, ta vás zavede ke škole a na Nové Dvory. V poslední části se napojíte na modrou turistickou značku, která vede zpět k zastávce ČD Praha Klánovice. Celková délka trasy je 12,5 km. Je to velmi pěkná procházka po nenáročném terénu, kterou si užijete vy i vaši čtyřnozí miláčci :) Ve všech zastávkách naleznete odpočívadla, v některých i houpačky pro děti anebo celé lesní dětské sportovní hřiště. U každého čísla jsou tabulky, vysvětlující historii určitého místa, spolu s orientační mapkou (viz obrázek).

   Naucna_stezkaMapa naučné stezky “Klánovickým lesem”

 Výlet do Klánovického lesa lze doporučit v každém ročním období. Ať už si chcete užít sníh v zimě, barevnou podzimní přírodu, jarní slunce anebo se ochladit v parném létě. V horkých dnech má les i tu výhodu, že jsou v něm malá jezírka a potůčky, kde se váš pes může zchladit a napít, a tak nehrozí dehydratace. V chladnějších měsících doporučuji zvolit vhodnou obuv, při procházení pěšinami narazíte na blátivé úseky, mezi stromy se totiž drží sníh a voda. Pro majitele pejsků, kteří mají silný lovecký pud, doporučuji mít svého hafana na vodítku (případně na stopovačce), pravděpodobobně potkáte místní zajíce, srnky anebo jinou zvěř.

Procházka tímto místem vám skvěle vyčistí hlavu, udělá dobře vašemu tělu i duši a psy skvěle zabaví. Jakmile Klánovický les jednou navštívíte, určitě se sem budete rádi a často vracet.