Každý slunečný den je ideální pro výlet se čtyřnohým parťákem! Tentokrát jsme se rozhodli pro kombinovanou trasu Vinoř – Jenštejn  – Satalice, ze které vám přinášíme následující reportáž. Pokud plánujete méně náročnou vycházku se zájmem dozvědět se něco o přírodě obklopující Prahu, je tento článek určen přesně pro vás :)

Na výlet do Jenštejna jsem se vysloveně těšila, tuto obec znám již z návštěvy workshopů Hersenwerku. Pro pražské rezidenty je tato trasa velmi dobře dostupná, začíná totiž nedaleko autobusové zastávky Vinořský hřbitov, kam jezdí pravidelná autobusová doprava napojená na metro (linka č.185 , 302, 375, 376, 378 a 386). Přímo u zastávky směrem dolů se po malém chodníku dostanete k rybníku Malá obůrka, odkud vede rozcestí po červené a žluté značce. Značení je téměř na každém kroku na zdech domů, stromech i dopravních značkách, takže určitě nezabloudíte.

Nejprve jsme se napojili na červenou turistickou značku, která začíná u Malé obůrky a končí u hradu Jenštejn. Celková délka je cca 3 kilometry, terén je velmi jednoduchý, nečeká vás žádné náročnější stoupání ani klesání. Vyznačenou cestu naleznete v tomto odkazu. Je však pouze pro pěší, protože stezka je místy dost úzká a propletená kořeny stromů. Podél trasy se nachází 5 zastávek s interaktivními naučnými hrami, kde se dozvíte zajímavé informace vztahující se k okolní fauně a floře.

Doporučuji vzít s sebou vodu i pro psy, na začátku je sice možnost napít se a vykoupat v Malé a Velké obůrce (čehož Bojko velmi rád využil), ale následující vodní toky a nádrže jsou špinavé a tudíž nejsou vhodné na osvěžení.

Mohlo by vás zajímat:  Minireport: Do Krkonoš se psem

Zřícenina hradu  Jenštejn se momentálně nachází v rekonstrukci, je však veřejnosti přístupná. Vstupné stojí 40 CZK, hafani neplatí nic :) Je možné se psy vystoupat až na vrchol věže, vzhledem k charakteru stavby (úzké schody v kombinaci se strmými dřevěnými částmi)  doporučuji pejskovi pomoci, minimálně jej však při výstupu jistit. Pro malé psy pod 10 kg jsou tyto schody nevhodné. Výhled z věže je bohužel omezen lešením a bezpečnostní sítí, ale vnitřní prostory jsou vybaveny ukázkami dobových předmětů, map a nákresů, takže zajímavostí zde najdete dost.

V místnostech za pokladnou je ještě další přehlídka historických předmětů – zbraní a výbavy tehdejších domácností, spolu s maketou hradu. Do všech prostor můžete jít se psem.

Informace:

Letní otevírací doba od 5.5. 2016 do 27.9.2016

pondělí: zavřeno zavřeno
úterý: zavřeno zavřeno
středa: zavřeno zavřeno
čtvrtek: 10.00-12.00 13.00-16.30
pátek: 10.00-12.00 13.00-16.30
sobota: 10.00-12.00 13.00-17.00
neděle: 10.00-12.00 13.00-17.00


Vstupné:

Dospělí 40 Kč
Důchodci, studenti, děti 30 Kč
Hromadné děti,studenti,důchodci 25 Kč
Hromadné dospělí 35 Kč
ZTP, ZTP+P 20 Kč
Rodinné vstupné 70 Kč
Matky na mateřské dovolené 20 Kč
Děti do 4 let zdarma.

Po příjemné prohlídce historických prostor zříceniny jsme zvažovali večeři v místní restauraci Ala Bašta, ta však otvírá až v 18:00, což je až hodinu po zavírací době hradu, a to se nám nechtělo čekat, ač menu vypadá opravdu lákavě. Tak jsme se vydali stejnou trasou zpět do Vinoře a u Malé obůrky jsme navázali tentokrát na žlutou značku, která směřovala do Satalic.

Tato trasa má celkem 9  naučných zastávek, detailní mapu naleznete zde. Nás nejvíce zaujaly pískovcové skály, na některých místech upravené našimi předchůdci. Zastávka U kamenného stolu byla opravdu moc pěkná. Zbytek cesty byl spíše oddychový a na rozdíl od červené trasy mnohem více frekventovaný – potkávali jsme každou chvíli pěší turisty i cyklisty. Počítejte tudíž s tím, že je třeba mít psy ovladatelné anebo na vodítku, aby se nepletli projíždějícím cyklistům pod kola.

Kam na jídlo:

V Satalicích jsme se rozhodli povečeřet v místní restauraci Periferia Trattoria z jednoduchého důvodu – sousedí totiž s autobusovou zastávkou, ze které jezdí spoj přímo na stanici Hloubětín (č. 186), případně na Rajskou zahradu (č.202). Neodradily nás ani vyšší ceny u nabídky jídel a nápojů. Vstup se psem není problém, ovšem pro pohodlí ostatních hostů jsme raději zvolili pobyt na malé zahrádce. Vybraný salát Caesar Original byl skvělý, ovšem kamarádi s chutí vybraných Lasagne alla bolognese spokojeni nebyli. Bojkovi ovšem vyhovovala ochutnávka obou chodů :)

Procházka v okruhu Vinoř – Jenštejn -Satalice vám zabere jedno příjemné odpoledne při mírném tempu chůze a mohu vám zaručit, že si ji užijete vy i vaši psi. Přeji hezké počasí a výletu zdar!