Dovolená v psím kempu, to je sen každého pejskaře. Na jednu takovou jsme se vydali, konkrétně do Heroltic u Brna v rámci kurzů  Školy pracovní a zábavné kynologie. Naše zážitky a hodnocení této akce se dočtete v tomto článku.

Jet na dovolenou spolu s čtyřnohým mazlíkem je pro mne optimální volba. Možností a nabídek je v tomto segmentu služeb spousta, stačí si vybrat z mnoha pobytů, kurzů a akcí nejen v České republice.

Od své kamarádky jsem dostala tip na psí kurzy v rekreačním  středisku Brněnka u Heroltic, které pořádá Škola pracovní a zábavné kynologie, vedená Ing. Pavlem Bradáčem. Pořádají mnoho akcí – celotýdenní, víkendové, zkoušky, závody, ale i například semináře a workshopy. Mou volbou byl prodloužený víkendový kurz HRY NA VYCHÁZKU pro Bojka, spolu s relaxačním pobytem pro starouška Idefixe.  Po výběru termínu akce v období 28. – 31. 5. 2015 mi přišel informační mail a po nějaké době ještě další žádost o potvrzení účasti. Následně jsem obdržela informaci s detailními instrukcemi, kde byl popsán program,  možnost dopravy, info k pobytu, co si vzít sebou atd. Nezbývalo, než se těšit na den D!

IMG_1235-2

V den začátku akce se  podařilo se vcelku bez problémů dostat až z Prahy do místa určení. Už na první pohled to vypadalo dobře – nádherná příroda okolo, dostatečně velký oplocený areál s řekou přímo za bránou, příjemné prostředí a uvítání od usměvavé organizátorky. Místo je rozděleno na několik částí, podle určení – hlavní budova je socialistického stylu, ovšem účelu plně poslouží. Na pozemku jsou dále ubytovací chatky, několik budov pro různé kurzy, bazén, hlavní velká výcviková plocha a v zadní části vybavené agility hřiště s menším výcvikovým místem. Celý objekt prochází postupnou rekonstrukcí, a je vidět, že je prováděna důkladně a s použitím prvků ze psí symboliky – například označení a směrovky mají na sobě tlapky, a tento vzor se nachází i na zdech, hodinách v jídelně či sedácích na židlích. Maličkosti, ale potěší a pobaví :)

Po zapsání se k pobytu se zaplacením kurzu, vybalení a večeři následovalo hromadné setkání, kde nám vedoucí školy představil instruktory a seznámil nás s místními pravidly. Poté jsme přiřazeným instruktorům představili naše hafany,  diskutovali o rozvrhu kurzu, našich očekáváních a dalších tématech. Kurz Hry na vycházku vede instruktorka Iva, sympatická a veselá osobnost, se kterou je radost pracovat :)

kurz-instruktorka-iva-article

Foto poskytnuto se souhlasem Ivany Grešové

Denní program začíná v 7:30 socializační procházkou, kterou jsme ovšem vynechali, protože Idefix je už staroušek a nestačil by tempu ostatních. A tak to byla příležitost pro prozkoumání blízkého okolí. To je překrásné – přímo u areálu je řeka Svratka, kde se pejsani mohou vykoupat, v okolí se nacházejí víkendové chatky, pole a les. Nejbližší vesnice Březina je cca 1 km od rekreačního střediska a město Tišnov je v docházkové vzdálenosti 4 km, čehož jsme během pobytu také využili pro delší výlet.

V 8:00 je snídaně ve formě švédských stolů, kde si vybere opravdu každý (pobyt se dá přizpůsobit i vegetariánům a veganům). V 9:00 začíná první část výcviku a her, následuje oběd v 12:30, druhá část cvičení v 14:30 a večeře v 18:00. Diskuze se shrnutím denních zážitků byla většinou po sedmé hodině večerní a pak už bylo jen na nás, zda se unaveni vrhneme do postele, anebo ti odolnější třeba k místnímu baru pro osvěžení.

Příjemným překvapením v Brněnce byly nejenom velmi přijatelné ceny na baru, ale i přítomnost WI-FI připojení, ledničky s mrazákem pro potřeby hostů, teplá voda ve sprchách po celý den a zejména velmi málo omezení pro pobyt pejsků v ubytovacím zařízení – nebyl problém, když hafan spal s majitelem v posteli! To se líbilo zejména Idefixovi, pro kterého byl celý pobyt relaxem, poznával nové kamarády, velmi rád se promenádoval mezi lidmi, nechal se drbat, krmit dobrotami a  mezi procházkami měl nerušený spánek na pokoji v postýlce.  Prostě sladký život :)

kolaz-heroltice

Pro Bojka byl pobyt na akci možností naučit se pracovat mezi psy, jejichž přítomnost by mu byla jinak nepříjemná. V naší partě se totiž sešlo takových hafanů několik. Lektorka Ivana však uzpůsobuje kurz vždy konkrétním potřebám zúčastněných, takže prvním krokem bylo postupné seznamování psů a až pak následovaly hry s majitelem ve skupině při procházkách. Z jejího vedení jsem byla nadšená nejenom já, ale i jiní pejskaři, kteří se lekcí zúčastnili. Hodiny výuky uběhly jako nic, byla to zábava nejenom pro psa, ale i majitele.

Sobotní  večer byl pro všechny účastníky velkou událostí – rozdávali se diplomy za absolvované kurzy. Při této příležitosti také instruktoři shrnuli naše působení, vývoj a můj vztah s Bojkem. Pro mne to byl opravdu krásný zážitek, spolu s ponaučením pro příští společné fungování našeho vztahu.

Fotografie poskytnuty se svolením autora z profilu Ausík Gaston

Na poslední den jsem se moc netěšila – vše uběhlo tak rychle, nechtělo se mi zpátky! Po posledním ranním kurzu a časném obědě následovala poslední diskuze s Ivou – zhodnotili jsme její vedení, probrali naše dojmy a pocity. Poté již nezbývalo než se sbalit, rozloučit se s novými kamarády o ostatními přítomnými, a hurá domů. Po cestě do Prahy jsme s kamarádkou pobaveně sledovaly, jak hafani unavení v autě chrní – kurzy jsou pro ně nejenom zábavou, ale i náročnou prací, a tak je nutné je nechat odpočívat.

Jak jsem na našich Fb stránkách slibovala, natáčela jsem i videoreport. A tady jej máte :)

Pobyt na kurzu mne nabil pozitivní energií, naučil s Bojkem fungovat i ve složitějších situacích a prohloubil náš vzájemný vztah. Po této zkušenosti jsem rozhodnutá se na místo činu vrátit. Vyhlédnutých akcí do budoucna mám hned několik, od Shapingu, který jsme probíraly s Ivou, přes Kurz pro reagující psy, až po Hersenwerk pro pokročilé. Ten jsem zvažovala původně místo Her, už kvůli tomu, že začátečnický hlavolamový workshop jsme absolvovali už dříve.  Každopádně plánuji opět brzkou návštěvu – psí akce jsou v Brněnce prostě skvělé, a užijí si je všichni zúčastnění!

Na spokojenosti klientů si pořadatelé zakládají, a tak jsem několik dní po návratu obdržela email s dotazníkem spokojenosti, ve kterém jsem se mohla vyjádřit k průběhu akce, anebo vyslovit svůj názor k organizaci, lektorům atd. To mne ještě více utvrdilo v tom, že kurzy jsou dělány k co nejvyšší spokojenosti pejskařů, profesionálně a s láskou ke psům.

Pokud Vás psí kurzy zaujaly, a chcete zjistit více k aktuálnímu dění a připravovaných akcí Školy pracovní a zábavné kynologie, doporučuji sledovat jejich facebookový profil. Kolem těchto akcí existuje také komunita Herolky a přátelé Školy pracovní a zábavné kynologie, na jejich FB stránce naleznete fotografie z kurzů, užitečné rady nejenom od lektorů a také různé zajímavosti.

skola-heroltice-logo

 

Na závěr pár tipů pro ty, co se již rozhodli jet na nějaký psí kurz – co rozhodně vzít pejskovi na podobnou akci:

  • náhubek a obojek – nevhodné jsou škrtící a ostnaté, či jiné způsobující psům bolest
  • 1× krátké vodítko, 1× dlouhé vodítko, nejlépe přepínací
  • oblíbenou hračku, nejlépe pro házení a přetahování
  • opravdu velkou zásobu pamlsků (zejména na psí hlavolamy je jich potřeba spousta), mí hafani spotřebovali za pobyt cca 600 g mňamek
  • kennelku či oblíbený pelíšek – v cizím prostředí se nemusí hafan cítit nejlépe, a možnost uložit se do známého místa mu velmi pomůže
  • žrádlo pro celý pobyt – nejlépe s nějakým ochucovadlem (lososový olej, vývar…), někteří pejsci trpí nechutenstvím v neznámém prostředí
  • pláštěnku pro psy – nejen  v Herolticích se cvičí  a venčí za každého počasí, které ne vždy vyjde tak, jak by si člověk přál
  • háček či pinzetu na klíšťata – nám se nakonec hodily, zjistila jsem, že naše obojky nejsou 100% účinné
  • očkovací průkaz – jistota je kulomet :)
  • potřebné doplňky stravy a léky