Jaro se pomalu, ale jistě blíží, a s ním také plánování výletů se čtyřnohými mazlíky. Pro ty, kteří se chtějí vydat na toulky již v březnu, mám zajímavý tip: navštivte se svým pejskem hrad Točník a přilehlou Vraní skálu. Budete nadšeni!

Obě místa se nachází nedaleko Prahy ve Středočeském kraji, za městem Beroun. Točník spolu s hradem Žebrák tvoří naše největší a nejkrásnější souhradí. Přírodní památka Vraní skála u Zdic je komplex buližníkových skal s několika lezeckými terény, s nejvyšším bodem ve výšce 536 metrů. My jsme se rozhodli pro výlet s výstupem na skálu a následnou prohlídkou Točníku v odpoledních hodinách.

 Vraní skála

Začátek trasy vede z  obce Svatá, a do cíle je to daleko 1,8 kilometrů (některé zdroje uvádí 1,5 kilometrů). V obci se napojíte na modrou turistickou značku a na dalším rozcestí se vydáte po žluté.

Mapa_Svata_Vrani_Skala

Terén je to vcelku lehký, náročnější stoupání vás čeká až na skále k vrcholu. Po cestě nahoru se nachází zábradlí, ovšem je třeba počítat s tím, že při šplhání po nevlídném terénu je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Doporučuji pejsky nechat pod vrcholem (kamarádka vzala svou fenku až na vyhlídku, ovšem s velkou opatrností. Já jsem raději nechala Bojka na plošině mezi vrcholem a začátkem skal). Po nelehkém výstupu Vám však bude odměnou nádherný panoramatický výhled do okolí, ze kterého uvidíte až na Beroun, Brdy, Prahu, anebo již zmiňovaný Točník. Zajímavostí jsou také instalované kované kukátka s nápisy, takže víte, kam se právě díváte. Kromě toho se zde nachází plechová bedýnka s návštěvní knihou, kam můžete zapsat své zážitky. Pro výstup rozhodně radím kvalitní obuv, a vybrat den, kdy bude hezky (při deštivém nečasu je možné, že vám skalní výběžky budou pod nohami prokluzovat a hrozí pád). Pokud přizpůsobíte svou výbavu a chování těmto podmínkám, určitě nebudete výstupu litovat!

Hrad Točník

Nachází se na kopci u stejnojmenné obce, nedaleko dalšího hradu Žebrák. Ten jsme nakonec nenavštívili, protože v něm obecně není mnoho k vidění. Raději jsme se soustředili na většího a majestátnějšího souseda. Auto jsme nechali na placeném parkovišti vzdáleném cca 800 metrů od cíle (viz označení na mapce: Točník 10. Platí se 50 CZK za den) a vydali se na prohlídku. Cesta od parkoviště k hradu je do kopce, a trvá cca 25 minut.

Mapa-Tocnik_Zebrak

Základní vstupné je 70 CZK, za pejska nic neplatíte. Na začátku prohlídky dostanete plánek s popisem historie hradu, podle kterého se snadno v místě zorientujete (tento plánek je třeba vrátit při odchodu).  V areálu se až na pár výjimek mohou psi pohybovat na volno, ovšem doporučuji je mít na vodítku. Hrad se sestává ze vstupu přes příkop (byl zde postaven nový dřevěný most), prvního nádvoří s provozní budovou, druhého nádvoří s vnitřním hradem (jehož součástí je reprezentační sál, přestavěný na kapli svatého Bartoloměje) a sousední stavby, jejíž funkce je dodnes neznámá. Z hradeb je krásný výhled na okolní přírodu. Fotografovat se s pejsky můžete například u studny na druhém nádvoří, u repliky děla, anebo u výběhu s medvědy u příkopové části stavby.

Na Točníku se během sezóny konají zajímavé kulturní akce, jarmarky, výstavy a dobové zábavy. Pro milovníky historických akcí to bude opravdová lahůdka. Program připravovaných akcí naleznete v tomto odkazu.

Návštěvní doba

 listopad – únor  zavřeno
 březen  soboty, neděle, svátky  10 – 16
 duben  denně mimo pondělí  10 – 17
 květen  denně mimo pondělí  10 – 18
 červen – srpen  denně mimo pondělí 9 – 18
 září  denně mimo pondělí  10 – 17
 říjen  soboty, neděle, svátky  10 – 16

Výlet na skálu i hrad je záležitostí cca půl dne, ale s doprovodným programem a rozšířenou procházkou si můžete udělat skvělou celodenní akci. V okolí hradu je spousta turistických tras, po kterých se můžete vydat obdivovat okolní nádhernou přírodu. A váš pes se přitom krásně vyběhá. Je to rozhodně výlet, který stojí za to :)

Napsáno ve spolupráci s Katkou S. Díky za výlet!