Jarní období je pro výlety jako dělané a Česká republika skýtá mnoho krásných oblastí, kam se vydat i se čtyřnohým parťákem. Jednou z nich je Jižní Morava, kraj vína, přátelských lidí a spousty zajímavých lokací, které si nesmíte nechat ujít. Přinášíme vám pár tipů, kam se v jednom z nejkrásnějších míst naší země podívat.

Jih Moravy je mým rodným místem a vždy se sem ráda vracím. Nejen za rodinou, ale i za krásnou přírodou, kam mohu s Bojkem jít na procházku. Proto jsme se s kamarády rozhodli, že si uděláme psí výlet právě tam. Dopravu jsme zvolili autem, ovšem do Mikulova se dá dostat i pravidelným vlakovým spojením z celé České republiky. Seznam hotelů a penzionů, kde jsou vstřícní k ubytování čtyřnohých mazlíků, najdete v tomto odkazu. Po rozkliknutí jednotlivých linků se zobrazí, zda dané zařízení ubytovává psy. Případně můžete vybírat z tohoto seznamu ubytování se psem v Mikulově, kde je uvedeno i hodnocení návštěvníků. Z tohoto města je pak skvělá doprava do míst, které vám zde představíme.

Mikulov – centrum, Kozí hrádek a Svatý kopeček

Centrum města je místem, kde se konají pravidelně různé kulturní akce a při cestě na Kozí hrádek jím určitě projdete. Milovníci historických staveb a památek si tuto trasu určitě užijí. Pro turistické potřeby jsou zde směrové značky téměř na každém kroku, takže určitě nezabloudíte :)

Pár informací ke Kozímu hrádku:

Toto místo patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Po nedávných terénních úpravách se tato lokalita stala vhodným volně přístupným odpočinkovým centrem.

Kozí hrádek se odedávna podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a tak spoluzabezpečoval náležitou ochranu.

Na vrcholu Kozího vrchu byla v 15. století vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Vybudování této věže přispělo ke zlepšení obranné techniky Mikulova, zejména mikulovského hradu (dnešního zámku), který tímto získal velmi dobré obranné schopnosti nejen u nás, ale i v rámci střední Evropy. Dodnes se dochovalo toto pozdně gotické předsunuté opevnění s břitem.

Kozí hrádek tak zůstává mimořádným stavebním dílem patřícím do součásti mikulovského stavebního jádra. Výsledkem nedávných úprav je proměna lokality ve volně přístupné odpočinkové centrum.

Otevírací doba

  • je-li vyvěšena vlajka
  • v jiný čas dle telefonické domluvy

Vstupné

  • plné 20 Kč
  • snížené (děti, studenti) 10 Kč
  • děti do 6 let a ZTP zdarma

Zdroj: mikulov.cz

Galerie:

Co určitě nesmíte vynechat při návštěvě Mikulova, je výstup na Svatý kopeček. Na první pohled z města to vypadá náročně, ale zvládne to opravdu každý! A dokonce i se sklenkou vína v ruce a úsměvem na tváři, jak jsme se mohli přesvědčit u některých turistů :) A vstup je samozřejmě zdarma.

Informace:

Svatý kopeček patří k jedné z nejvýraznějších přírodních dominant Mikulova. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Křížová cesta na Svatý kopeček v Mikulově patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a je jednou z nejstarších křížových cest v českých zemích.  Celá křížová cesta zahrnuje celkem 17 objektů: 14 kapliček křížové cesty, kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.

Zdroj: mikulov.cz

Galerie:

Kam na jídlo:

Po návratu zpět do centra města jsme se rozhodli navštívit místní restauraci Eat Art Gallery, která se nachází kousek od náměstí a umožňuje vstup se psy. Poutač sliboval lákavé menu, po vstupu dovnitř nás však nejvíce upoutal nádherný interiér a nabídka domácích marmelád, sirupů, octů, paštik a jiných delikates. Pro milovníky bižuterie je zde také možnost zakoupit pár úžasných kousků.  Na jídle jsme si velmi pochutnali a domácí limonáda byla vynikající. Proto mohu toto místo s klidem každému doporučit, ceny jsou příznivé a zážitek opravdu skvělý.

Vrch Pálava

Protože jsme měli ještě spoustu energie i po výstupu na kopec, rozhodli jsme se druhou část dne věnovat výstupu na nedaleký vrch Pálavu. V plánu bylo navštívit zříceninu Děvičky a následně projít po hřebenu až na druhou stranu k vysílači.

Auto jsme zaparkovali nedaleko obce Pavlov v místě, odkud vede stezka nahoru na rozcestí (viz mapa). Je označena žlutou turistickou značkou. V polovině stoupání se nachází směrové značky pro navigaci, my jsme se vydali vpravo po zelené směrem k zříceninám. Terén to není příliš náročný, nejtěžší je prvotní výstup ke značkám a pak se jde mírně nahoru po úzké cestě. Nemusíte se bát, že zabloudíte, trasy jsou řádně značeny. Doporučuji vzít na tento výlet vodu i pro psy, na vrchu Pálava nikde potůček ani jezírko nenajdete.

Z Děviček je krásný výhled na okolní krajinu, zejména na rozlehlé Novomlýnské nádrže a úžasnou přírodu. Je to celkem frekventované místo, takže zde potkáte mnoho turistů i místních obyvatel, kteří jej rádi navštěvují.  Cestou zpět jsme se vydali opět po zelené naučnou stezkou Děvín směrem k vysílači, odkud lze také obdivovat hezký pohled na okolí. Hafani se pořádně proběhli a unavili a tak jsme se mohli spokojeně vrátit zpět domů a těšit se na druhý den, kdy jsme plánovali výlet do další zajímavé lokace.

Galerie:

Lednice

Jedním z nejkrásnějších míst v České republice je bezesporu Lednicko-Valtický areál. Konkrétně lednický zámek a přilehlé zahrady jsou právem vyhledávanou lokací mnoha tuzemských i zahraničních turistů. Do zámku a zámeckého skleníku mají psi vstup zakázán, ovšem v parku se vyběhají dosyta. Můžete je vzít i na plavbu malou lodí, čehož jsme rádi využili a za 140 CZK se nechali svézt od zámku k nedalekému minaretu. Plavba to byla moc hezká, spolu s výkladem od kapitána, přičemž se nám podařilo zahlédnout i ledňáčky, kteří v parku hnízdí. Celá trasa trvala cca 25 minut. Vyhlídku z minaretu si nesmíte nechat ujít! Vstupné je 40 CZK a po výstupu 302 schodů se vám naskytne nádherný výhled na okolí tohoto překrásného místa.

Cestu zpět jsme již absolvovali pěšky a pozorovali krásy tohoto parku, připomínající historické italské a francouzské zahrady. Akvadukt, ostrůvky, vodárna – to vše zde spatříte. Při procházce parkem počítejte s tím, že kolem projíždějí i koňská spřežení, takže je třeba mít na vodítku pejsky, kteří koně moc nemusí. Vstup do parku je zdarma.

Kam na jídlo:

Volba restaurace je jasná – pohostinství U Tlustých, které obdrželo od Zdeňka Pohlreicha plný počet hvězd – a právem! Vynikající menu, ze kterého jsme nevěděli, co si vybrat dříve, a chuťové buňky se mohly zbláznit radostí. Mohu jedině doporučit. Restaurace se nachází kousek od zámku, takže nemusíte z procházky chodit daleko. Psi mohou dovnitř na zahrádku, samozřejmě na vodítku. Můžete zde nakoupit i delikatesy na cestu, anebo domů – uzeniny, sýry, paštiky a spoustu dalších dobrot.

Posilněni skvělým obědem jsme se vydali na poslední zastávku našeho výletu – Appollonův chrám, který je na cestě mezi Břeclaví a Lednicí a slouží jako rozhledna. Hafani mají samozřejmě vstup povolen :) Před cestou k chrámu je parkoviště zdarma, vstupné stojí 25 CZK (30 CZK v období listopad – březen). Příjemným překvapením byla stylově oblečená obsluha, velmi příjemný mladý muž, který se s námi i ochotně vyfotil. Na vyhlídce můžete využít u vestavěný dalekohled a užívat si pohled na okolní krajinu.

Pokud vás tato oblast zaujala natolik, že máte chuť strávit zde delší dobu, určitě si nenechte ujít návštěvu Janohradu, Pohanska a dalších krásných lokalit. Věřím, že si z těchto míst odnesete spoustu hezkých zážitků. Výletu zdar!