„Již si nebudeme stýskati, neboť jsme našli kraj, kde zůstaneme a sídla zarazíme. Vizte, to je ta země, kterou jste hledali. Často jsem vám o ní mluvil a sliboval, že vás do ní uvedu. To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. Na všem budete míti hojnost a bude nám dobrou obranou proti nepřátelům. Hle, země po vaší vůli! Jen jména nemá; rozvažte, jakým jménem by měla být jmenována.“ Kdo by neznal citát ze Starých pověstí českých, které na konci 19. století sepsal Alois Jirásek. Tato slova měl pronést praotec Čech, když vystoupil na horu Říp.

Vydali jsme se tam i my s Mambou. Přístupových cest je nespočet. My s ohledem na hezké počasí volili asi nejpříjemnější cestu lesem z obce Vražkov. Zaparkovali jsme na náměstí, kde je mimo jiné i automat na mléko (http://www.mlekozvrazkova.cz). Potom jsme se vydali po žluté na horu Říp (http://www.hora-rip.cz).

Jakmile projdete obcí, dostanete se na pole a za chvíli jste v lese. Závěr cesty je ale již otevřeným terénem a po hůře schůdném povrchu (kamenech), což se projeví hlavně při cestě dolů.

Cesta nahoru je poměrně strmá, ale pád psa z výšky odnikud nehrozí. Vychovaný pes tedy může být bez problémů na volno.

Vylet_se_psem_hafster1

V obci je sice nádrž s vodou, ale není nejčistější a jediný přístup do ní je tam skočit a pak se vydrápat nahoru, což nemusí být pro všechny psy příjemné a pro některé i fyzicky nemožné. Na Řípu přirozeně žádný vodní tok není, doporučuji tedy pro pejsky vodu s sebou.

Mohlo by vás zajímat:  Report: výlet se psy do Kraskova a Sečské přehrady

Mě osobně zklamalo, že z vrcholu Řípu není přes stromy žádný výhled. Lze si ale za poplatek prohlédnout rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha, která zde stojí (http://www.hora-rip.cz/rotunda-sv-jiri.php). Nám na ni postačil pohled z venku, avšak můžete ji navštívit i s pejskem, který bude na vodítku. Základní vstupné bez výkladu je 30 CZK, s výkladem 80 CZK (na internetových stránkách památky jsou odlišné ceny vstupného, uvedené částky jsou ověřené k datu 14.7.2017 telefonicky na čísle +724  663 757, což je kontakt z webu)

Vylet_se_psem_hafster2

Pro turisty je na hoře malé občerstvení včetně posezení, kde mají párky, polévku, zmrzlinu, limonádu a pivo za přijatelné ceny.

Výlet se zastávkou na občerstvení zabere zhruba dvě hodiny času.

Jelikož bylo hezky a nechtělo se nám ještě vracet domů, z Řípu jsme se autem přesunuli ještě 20 km na prohlídku státního hradu Hazmburk (https://www.hrad-hazmburk.cz/cs), dominantu Českého středohoří, která se nachází u vsi Klapý, 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice. Stojí na vrcholu stejnojmenného vrchu v nadmořské výšce 418 metrů. Úbočí kopce jsou chráněná jako přírodní památka Vrch Hazmburk.

A rozhodně stojí za to hrad navštívit, ačkoliv jde o zříceninu.

Vylet_se_psem_hafster3

Přímo pod hradem je parkoviště, kde v automatu zaplatíte 40 Kč za auto na den. Poté se musíte vydat po svých asi 1 km nahoru. Cesta je příjemná, ve stínu, po lesní cestě. Vstupné do hradu je 80 Kč/dospělí a 20 Kč/pes. U vstupu si lze zakoupit opět malé občerstvení či turistické suvenýry.

Mohlo by vás zajímat:  Report: Prague Expo Dog 2016

Jak cestu, tak i prohlídku areálu hradu absolvovala Mamba bez vodítka, což nám plně vyhovovalo. Oficiálně je však povoleno vstoupit s pejskem pouze na vodítku. Na hradě si našla i kamarády, ale lidí zde nebylo mnoho. Hrad byl postaven v gotickém stylu. Nemá žádné vnitřní prostory k prohlídce. Zůstaly z něj víceméně jen dvě věže, přičemž jedna je přístupná jako vyhlídka (na tuto lze taky jít s pejskem), obranné hradní zdi a zbytky stěn hradu.

Vylet_se_psem_hafster9

Z celého hradu je krásný rozhled do okolí.

Vylet_se_psem_hafster10

Cestou zpět se Mamba ještě vykoupala v řece nedaleko Hradu. Všimla jsem si v obci i rybníku, ten jsme ale vynechali a vydali se zpět domů. Bylo to moc příjemně strávené odpoledne. Výlet na tyto místa mohu jenom doporučit, užijete si je vy i vaši hafani :)