Léto, ten nejlepší čas na cestování. Samozřejmě se psy, bez těch ani ránu :) Tentokrát bylo rozhodnuto o cíli cesty rychle:  malebná oblasti kolem Kraskova, která se nachází na hranici pardubického kraje a Vysočiny. Hlavním důvodem této volby byla nenáročná trasa se snadnou dostupností vodních toků z důvodů horkého letního počasí. A jak jsme zjistili, návštěvou tohoto místa budete pouze nadšeni!

Kraskov je malá vesničká, část města Seč v okrese Chrudim. Dostat se na místo určení není vůbec těžké, Google maps vás navedou až směrem k parkovišti, kde můžete nechat vůz a dále se vydat pěšky po zelené stezce. Rozcestník určitě neminete, nachází se kousek od parkoviště u hlavní cesty, naproti autobusové zastávce. My jsme se vydali relativně krátkou trasou (cca 6 km tam a zpět) směrem k Hedvikovu (směr Třemošnice), která je lemována Zlatým potokem a dvěma rybníky: Horní peklo a Dolní peklo. Ačkoliv se dle názvu toto místo může zdát nelichotivým, opak je pravdou – je vyhledávaným oblastním rekreačním a rybářským střediskem.

Naše výprava začala v centru vesničky směrem k autokempu Kraskov a prvnímu z rybníků. Podél něj se nachází chatová oblast, ve které je umístěna i hospoda s dostatečnou nabídkou nápojů a jídel. Hlady tedy jistě neumřete :) Téměř celá cesta je lemována vodními toky, takže se nestane, že by vaši hafani trpěli žízní – podél potoka se kromě několika menších vodopádů nachází i místa, kde se psi mohou dosytosti vykoupat.

Na začátku trasy je třeba pamatovat na fakt, že u silnice v chatové oblasti je celkem rušno, a tak nezapomeňte mít pejsky na vodítku, když se k asfaltce budete přibližovat. Auta tam totiž jezdí poměrně často. U této cesty se také nachází ubytovací zařízení Hotel Kraskov a Chatky Kraskov, kde můžete strávit příjemných pár dní, pokud si budete chtít výlet prodloužit. V hotelu i chatkách je možnost ubytování zvířete (psa či kočky) za 200 CZK za noc.

IMG_4660Bojko si užívá vyhlídky na Horní peklo

Nemusíte se bát ani úpalu či úžehu z přílišného pobytu na slunci – trasa vede povětšinou ve stínu lesa, cesta je kamenitá s místy zemitým povrchem. Vzhledem k tomu, že noc před naším odjezdem pršelo, byly tyto části bahnité, ovšem není to nic, co by běžný turista anebo pejsek nezvládl. Nedaleko se nachází také zřícenina hradu Lichnice – tu jsme se však rozhodli nenavštívit, neboť nás mnohem více lákala přehrada v Seči.

IMG_4703Rybník peklo – hráz

Sečská přehrada je od Kraskova co by kamenem dohodil a návštěva stojí opravdu za to. Písčité pobřeží přímo láká k pobytu ve vodě! Pejsci jsou zde vítáni, na vodítku mohou do místních občerstvení. Přímo na místě se nachází půjčovna čtyřkolek, pramic, kanoí a šlapadel, anebo třeba restaurace a burgrárna. Pokud se rozhodnete pro delší pobyt, je možné si pronajmout některou z místních chatek, které jsou vzdálené pouze pár desítek metrů od vody. Psy v nich lze ubytovat po dohodě. Jak jsme zjistili, tato oblast není tak hojně navštěvovaná turisty jako jiné podobné místa v České republice, a tak se nestane, že byste o lidi zakopávali, jak je tomu například na Slapech anebo na Orlíku.

IMG_4692Zelená trasa vede až do Třemošnice, takže si výlet můžete libovolně prodloužit

IMG_4677Bojko si výlet na tomto krásném místě náramně užíval!

IMG_4693Místo klidu a pohody – rezervace Lichnice, pod kterou navštívená stezka patří

IMG_4719Přehrada v Seči

Výlet se nám nakonec protáhnul na celé odpoledne, ovšem byly to velmi příjemně strávené chvíle, na základě kterých jsme se rozhodli, že oblast železných hor v budoucnu určitě více prozkoumáme a bude to záležitost nejméně víkendu :) Tyto místa jsou evidentně pro psy jako stvořená a ten pohodový klid a atmosféru se musíme stoprocentně zopakovat. Za mne i za hafany mohu Kraskov i Seč jedině doporučit – pro psí výlet jsou jako dělané!