Vánoce jsou jedno z nejhezčích ročních období, které si s hafanem můžete užít. A také doba, kdy si i já sama kladu otázku “Jaký dárek tomu svému lumpovi koupit? Co jej asi nejvíc potěší?” Pokud si kladete tu samou otázku, už nemusíte dále tápat. Není totiž vůbec složité na ni odpovědět. Co by samotní psi chtěli k Vánocům?

Letošní konec roku jsem opět rozmýšlela nad tolikrát již položenou otázkou, čím bych udělala Bojkovi největší radost. Jak už jste si určitě všimli, internet i sociální sítě jsou plné reklam na ty zaručeně nejchutnější pamlsky v dárkovém balení, tématické balíčky pro pejskaře a další neodolatelné produkty. Původně jsem také chtěla vytvořit seznam praktických, avšak designově krásných věcí, které ocení každý majitel chlupatého mazlíka. Provedla jsem průzkum, načrtla si základní body příspěvku…a pak si všimla Bojka, jak se na mne dívá svýma neuvěřitelně upřímnýma očima plnýma lásky. A najednou mi to došlo…

Vraťte se teď se mnou zpět v čase, do dob vašeho dětství. Venku sněží, nejlepší zábavou je koulování a stavění sněhuláka a vy se nemůžete dočkat, až se s rodinou navečeříte a co nejrychleji poběžíte ke stromečku rozbalit dárky, kde určitě bude něco, co jste tak moc chtěli! Netrpělivě čekáte, až zazvoní zvoneček a rychle s nadšeným úprkem na ono místo, kam vás to teď nejvíce táhne. Hmmm, balíčky vypadají nadějně, který je ten můj? Ha, mám jej! S netrpělivostí rozbalujete pečlivě zabalený prezent, trháte papír na kousky a už se něco rýsuje… cože, ponožky od prarodičů??? Nechápavě koukáte kolem sebe, na usmívající se příbuzenstvo, ozářené svitem vánočních žárovek, jenž vám v této chvíli symbolizuje spíše barevné výjevy z pekla. Ponožky přece dostávám pořád, ke svátku, k narozeninám, i během roku, když je zrovna potřeba. Jasně, že je to praktické a vždy se hodí, ale jako vánoční dárek? Tak snad další budou mnohem lepší. Povinný úsměv na babičku a dědečka, poděkování a rychle rozbalovat zbytek, kde bude určitě to, co jsem si celý rok přál!

[irp posts=”6707″ name=”Dogsitting – ano či ne a jak jej nejlépe využít?”]

Střih. Jiná vzpomínka. Velmi vzdálená, nejasná, rozmlžená. Máminy oči, u kterých jste si všimli, že mají nádhernou zelenou barvu. A další…. tváře dětí, stejně starých jako vy, v jakési budově zvané mateřská škola. A ještě jedna, tu si pamatujete dobře, vůně táborového ohně na vašem prvním výletě s rodiči do ranče za nedalekým lesem. Ty první prožitky, cosi nového, doposud nezažitého, velmi intenzivního. To se nezapomíná. Nikdy.

Posledních pár měsíců nebylo zrovna lehkých, pro mne i pro Bojka, prošli jsme různými věcmi, nebylo moc času na HAFSTER. Jsem mu neskonale vděčná za jeho nepodmíněnou lásku a ochotu se mnou být nehledě na okolnosti. To nejmenší, co mu můžu dát, je přestat chvíli myslet na sebe a vcítit se do něj. To, co je pro každého živého tvora nejsilnější, je prožitek něčeho nového, doposud nezažitého. Stejně jako on si dobře pamatuji, kdy jsem je poprvé spatřila, poprvé spal v noci vedle mé postele, společné první pokroky v našem soužití.

Milý Bojko, já už vím, že letos k Vánocům Tě nebudu prokrmovat pamlsky, ačkoliv vím, že je máš moc rád. Překvapení v podobě další hračky necháme na jindy, stejně Ti víc na tom, kdo si s Tebou hraje, než s čím. Dám Ti totiž něco úplně jiného – zážitek něčeho nového. Uděláme si spolu výlet někam za Prahu, do přírody, kde jsi ještě nebyl, s kamarádem, kterého máš rád. Zažiješ nové prostředí, nové čichové vjemy, nové situace. Budeš koukat za každý pařez, co se tam tak může schovávat, vyznačíš si nové teritorium, které bude samozřejmě jenom Tvoje, krále všeho okolí. Proběhneš se v doposud nepoznaném terénu, kde každý objev bude překvapením, analýzou pachů, zvuků a ostatních smysly dráždících prvků. Zažiješ pocit, že žiješ naplno, svět je Tvůj a relaxuješ v něm spolu s těmi, kdo Tě milují. Bude to nová vzpomínka na společné chvíle, zážitky, které jsou pro mne stejně důležité, jako pro Tebe.

[irp posts=”3374″ name=”Starý pes je nejlepší přítel”]

Není třeba složitě vymýšlet, co by bylo nejlepším dárkem pro hafany. Jsou to živí tvorové, co cítí, mají svoje potřeby a charakter, stejně jako my. Stačí se oprostit od zbytečností okolo a rušivých faktorů. Dostat se do základního emočního vnímání. Tam teprve lze nalézt to, co psy zajímá, co ocení a zejména to, co je bude bavit. A kombinace těchto elementů je nejbáječnějším dárkem pro naše nejvěrnější přátele. Protože oni si to zaslouží.

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *